New York güneş hedefini 1 GW’a çıkardı

Şehir yönetimi aynı zamanda enerji depolama hedefi de getirdi

3 Ekim 2016

ABD’nin New York eyaleti valisi Bill de Blasio New York şehrinin güneş enerjisi hedeflerinin yükseltildiğini ayrıca enerji depolama alanında yeni bir hedef getirildiğini açıkladı.

Vali de Blasio New York’ta geçen hafta düzenlenen ‘’İklim Haftası’’ kapsamında yaptığı konuşmada güneş enerjisi kurulu güç hedefinin 2030 için 1.000 MW olarak belirlendiğini açıkladı.

Eyalet yönetiminin mevcut hedefi, 2025’te 100 MW’ı kamu binalarında, 250 MW’ı ise özel sektör binaları ve konutlarda olmak üzere 350 MW’lık kurulu güce ulaşmaktı.

New York eyaletinin enerji alanında getirdiği diğer hedef ise 2020’de enerji depolamada 100 MWh kapasiteye ulaşmak oldu.

Bill de Blasio bu kapasitenin güneş ile birlikte rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilecek elektriğin depolanmasına imkan sağlayacağını, böylelikle şehir şebekesini elektrik kesintilerine karşı güçlendirebileceğini söyledi.

New York Valisi göreve geldiği 1 Ocak 2014’ten beri şehrin güneş elektriği gücünün 25 MW’dan 96 MW’a yükseldiğini de söylerken, şehir yönetiminin bu yıl 3 binden fazla kurulum için izin vereceğini, şehirdeki toplam kurulumların 8 bini aşacağı bilgisini verdi.

Bununla birlikte New York şehrinin sera gazı emisyonlarını 2050’de 2005 yılı seviyesinin yüzde 80 altına düşürme hedefi de bulunuyor.