New York eyaleti kıyı ötesi rüzgar için yeni sahalar istedi

Eyalet yönetimi 3.200 MW’lık yeni yatırım için saha talep etti

19 Ekim 2017

ABD’nin New York eyalet yönetimi yeni kıyı ötesi rüzgar enerjisi santrali yatırımları için ek sahalar belirlenmesi talebinde bulundu.

Eyalet yönetimi tarafından ABD Okyanus Enerjisi Yönetimi Bürosu’na yapılan başvuruda, eyaletin kıta sahanlığı içinde her biri en az 800 MW’lık rüzgar santrali yatırımına uygun olacak, en az dört saha belirlenmesi talebinde bulunuldu.

New York eyalet yönetimi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada başvurunun kıyı ötesi rüzgar enerjisi yatırımları alanında rekabetçiliği artırmak, yatırım maliyetlerini düşürmek ve eyaletin kıyı ötesi rüzgar enerjisi için belirlediği hedefe ulaşabilmesi için yapıldığı bildirildi.

New York Valisi Andrew M. Cuomo geçtiğimiz yıl eyaleti için yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği ile mücadele alanında çok önemli hedefler belirlemişti.

Cuomo’nun açıkladığı hedefler arasında 2030 yılında New York eyaletinin elektrik ihtiyacının yüzde 50’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak, eyaletin sera gazı emisyonlarını 1990 seviyesinin yüzde 40 altına çekmek ayrıca kıyı ötesi rüzgar enerjisi alanında 2.400 MW’lık kurulu güce ulaşmak vardı.

İlk kıyı ötesi santral Aralık’ta devreye girmişti

ABD’de şu anda devrede olan tek kıyı ötesi rüzgar enerjisi santrali olan Block Island projesi geçtiğimiz yılın Aralık ayında devreye girmişti. Rhode Island kıyılarında devreye giren bu santral 30 MW kurulu gücüne sahip.

New York kıyılarında gerçekleştirilecek ilk kıyı ötesi rüzgar enerjisi projesi için ise bu yılın Ocak ayında yatırım izni sağlamıştı.

Block Island projesinin de sahibi olan Deepwater Wind şirketi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Deepwater ONE South Fork santrali 90 MW’lık kurulu güce sahip olacak.