Nature Enerji biyokütle yatırımı için 12 milyon Dolar finansman sağladı

Actus Solar tarafından gerçekleştirilen proje finansmanı 6 yıl vadeli, teminatsız ve %5,75 faiz oranı ile sağlandı

31 Mart 2021

Nature Enerji A.Ş. yatırımı ile Afyon’da inşa edilecek Nature Enerji Biyokütle Santrali projesinin 12 milyon ABD Doları tutarında ek teminatsız proje finansmanı sağladığı bildirildi.

Projenin yetkili proje finansmanı sorumlusu Actus Solar tarafından yapılan açıklamada bitkisel ve ormansal atıklara dayalı enerji üretimi gerçekleştirilecek, 12 MW gücündeki proje için finansmanın 7 ayrı banka ile yürütülen müzakereler sonrası Kuveyt Türk’ten sağlandığı bildirildi.

Actus Solar açıklamasında 6 yıl vadeli olarak teminatsız ve %5,75 faiz oranı ile sağlanan finansmanın ormansal atık enerjisinde elde edilmiş en iyi şartları barındırdığına vurgu yapılırken, 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçici kabulünün yapılarak devreye girmesi hedeflenen proje için Orman Genel Müdürlüğü gibi köklü kurumlarla uzun vadeli tedarik anlaşmaları imzalandığı bilgisi de verildi.

Yatırımın iç verim oranı %36 olacak

Yılda 84 bin Megavat-saat (MWh) elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülen yatırım YEKDEM kapsamında 10 yıl boyunca geçerli olacak şekilde kilovat-saat başına 13,3 ABD Doları-sent alım garantisi sağlayacak.

Bu katkının desteği ile de %36 oranında proje iç verim oranına (IRR) sahip olacak yatırımın ilk 10 yıllık YEKDEM döneminde 92,5 milyon ABD Doları FAVÖK elde etmesi öngörülüyor.

Sponsorları Efes Enerji A.Ş., Simora Mühendislik Ltd. & Gentel Telekom A.Ş. olan proje Turboden Mitsubishi ve İtalyan ITI markalı ekipmanlar kullanılarak inşa edilecek.

Actus Solar açıklamasında proje finansmanı ile ilgili şu değerlendirme paylaşıldı;

“Pandemi döneminin ortasında zor piyasa koşullarına rağmen çıkarılan bu finansman, Türkiye’ye ve enerji piyasalarına olan güvenimizin önemli bir işaretidir. Biyokütle sektörünün lider oyuncularından olacak Nature Enerji, sağlıklı bilançosu ile düzenli nakit yaratırken gelecekteki yenilenebilir enerji yatırımlarının da hayata geçmesinin önünü açacaktır.”