Nasıl cüret edersiniz?

Greta Thunberg BM İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşma ile dünya liderlerine seslendi

24 Eylül 2019

Greta Thunberg BM İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşma ile dünya liderlerine seslendi

İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg davetli olduğu Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde yaptığı duygusal ve tepkisel konuşma ile dünya liderlerine seslendi.

Konuşmasına gençler olarak dünya liderlerini izledikleri mesajı ile başlayan Thunberg şunları kaydetti;

Bütün bunlar yanlış. Ben burada dikiliyor olmamalıydım. Okyanusun öteki tarafındaki okuluma dönmüş olmalıydım. Yine de hepiniz gelip biz genç insanlardan umut bekliyorsunuz? Nasıl cüret edersiniz?

Benim hayallerimi ve çocukluğumu boş sözleriniz ile çaldınız. Yine de buna rağmen şanslı olanlardandım. İnsanlar acı çekiyor, insanlar ölüyor. Bütün ekosistem çöküyor. Kitlesel bir yok oluşun başlangıcındayız ve bütün konuştuğunuz para ve bitmez tükenmez ekonomik büyüme masalları. Nasıl cüret edersiniz?

Bilim 30 yıldan fazla süredir son derece açık. Hala yüzünüzü çevirmeye ve politikalarınız ve çözümler hiçbir yere varmazken yeteri kadarını yaptığınızı söylemeye nasıl cüret edersiniz?

Bizi duyduğunuzu ve aciliyeti anladığınızı söylüyorsunuz ama ne kadar üzgün ve kızgın olsam da buna inanmak istemiyorum. Çünkü durumu tam olarak anladıysanız ve buna karşın harekete geçmemeye devam ediyorsanız, bu sizi ahlaksız yapar ve ben buna inanmayı redediyorum.

Bugünkü emisyon seviyeleriyle, kalan CO2 bütçemiz 8.5 seneden önce tükenecek.

Popüler olan emisyonları 10 yılda yarı yarıya azaltma fikri, bize sadece 1,5 derece sınırı ve insan kontrolünün ötesinde geri dönüşü olmayan zincirleme reaksiyonları başlatma konusunda %50 şans veriyor. Belki %50 şans sizin için kabul edilebilir. Ancak bu rakamlar dönüşü olmayan noktaları kapsamıyor. Çoğu beslenme döngüsünü, toksik hava kirliliği altında saklanan ısınmayı ayrıca eşitlik ve iklim adaleti yönlerini kapsamıyor.

Ayrıca ben ve benim çocuklarımın jenerasyonu, henüz var olmayan teknolojilerle sizin emisyonlarınıza bulanmış milyarlarca ton havayı emmesine güveniyorlar. Yani bunun sonuçları ile yaşamak durumunda olan bizler için %50 risk açıkça kabul edilebilir değil.

Hükümetlerarası İklim Değişimi paneli çalışmasına göre 1,5 derecelik sıcaklık artışının altında kalma şansının %67 olması için, 1 Ocak 2018’de küresel çapta 420 Gigatonluk karbondioksit salımı hakkı kalmıştı. O rakam şimdiden 350 Gigatonun altına düştü.

Bunun mevcut yapı ve teknik çözümler ile çözülebileceğini iddia etmeye nasıl cüret edebilirsiniz?

Bugünkü emisyon seviyeleriyle, kalan CO2 bütçesinin sekiz buçuk yıldan daha az bir sürede tamamen tükeneceğini tahmin ediyoruz.

Bugün bu rakamlara uygun olarak sunulan hiçbir çözüm veya plan yeterli olmayacak. Çünkü bu rakamlar çok rahatsız edici ve siz hala bunu söyleyecek kadar olgun değilsiniz.

Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz. Fakat gençler ihanetinizi anlamaya başladı. Gelecek nesillerin gözleri sizin üzerinizde.

Eğer bizi başarısızlığa uğratmayı seçerseniz, sizi asla affetmeyeceğimizi söylüyorum. Bundan kurtulmanıza izin vermeyeceğiz.

Tam burada, tam şu an çizgiyi çizdiğimiz yer. Dünya uyanıyor ve değişim geliyor. Beğenin ya da beğenmeyin.