NASA iklim verilerini kamuya açtı

NASA veriler aracılığı ile iklim araştırmacılarının çalışmalarına katkı sunmayı amaçlıyor

16 Haziran 2015

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) iklim değişikliğinin etkilerinin öngörülmesi için hazırlanan veri setinin kamuya açık hale getirildiğini açıkladı.

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre Amazon, Inc. işbirliği ile geliştirilen OpenNEX projesi ile iklim araştırmacıları 11 TB büyüklüğe sahip verileri kullanabilecekler.

NASA’nın  Gelişmiş Süper Bilgisayar Merkezi’nde bulunan Earth Exchange (NEX) adlı büyük-veri araştırma platformu tarafından derlenen veriler 1950 yılından beri dünyanın farklı ülkelerinde yapılan ölçümleri ve 2100’e kadar gerçekleşmesi öngörülen en düşük ve en yüksek sıcaklık öngörülerini içeriyor.

NASA açıklamasına göre bu sıcaklık öngörülere ise atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunda gerçekleşeceği düşünülen değişiklikler temel alınarak 21 ayrı iklim modellemesi sonucunda ulaşıldı.

NASA bu proje aracılığı ile iklim araştırmacılarının dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleşecek sıcaklık değişikliklerinin kuraklık, seller, sıcaklık dalgaları ve tarımsal üretim kayıpları gibi yerel ve küresel etkileri üzerinde tahminlerde bulunmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

OpenNEX projesindeki verilere göre halihazırda 30 derecenin altında olan İstanbul’un Temmuz ayı ortalama sıcaklığı, 2100 yılına gelindiğinde 40 dereceyi aşabilecek.

NASA tarafından hazırlanan veriler ile oluşturulmuş olan interaktif simülasyona buradan ulaşabilirsiniz.

OpenNEX projesine ise bu adres üzerinden ulaşılabilir.