Motech ile Topcell birleşme kararı aldı

Birleşme güneş elektriği sektöründeki konsolidasyon sürecinin son göstergesi

30 Aralık 2014

Tayvanlı güneş hücresi üreticisi Motech, diğer bir Tayvanlı üretici olan Topcell (TSi) ile birleşme kararı aldığını duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada birleşmenin Motech çatısı altında gerçekleştirileceği bildirildi. Hisse takası yoluyla gerçekleşecek olan birleşme işlemlerinin 1 Temmuz 2015 tarihinde tamamlanabileceği öngörülüyor.

Halihazırda Motech’in Tayvan’da 1,1 GW, Çin’de ise 700 MW’lık üretim kapasitesi bulunuyor. Topcell ise Tayvan’da 1,2 GW’lık kapasiteye sahip. Birleşme sonrası oluşacak 3 GW’lık kapasite ise Motech’i kendi alanında lider frmalardan yapacak.

Bununla birlikte Hanwha SolarOne, Hanwha Q-CELLS ile birleşme kararının ardından ulaştığı, 3,28 GW’lık kapasite ile bu alanda ilk sırada gelirken, ikinci sıradaki Yingli Solar ise 3,2 GW’lık kapasiteye sahip. Trina Solar’ın üretim kapasitesi 3 GW, JA Solar’ın ise 2,8 GW.

Motech açıklamasında da birleşme ile ulaşılan kapasitenin şirketi dünyadaki en yüksek üretim kapasitesine sahip hücre üreticisi konumununa taşıyacağı ifade edildi. Açıklamaya göre bu kapasite artışı şirketin operasyonel verimliliği, karlılığı ve büyümesi gibi alanlarda çok olumlu sonuçlar doğuracak.

Bununla birlikte Motech ABD’de Çinli ve Tayvanlı güneş elektriği ekipmanları üreticileri aleyhine açılan soruşturmadaki firmalar arasında yer alıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bu ay açıkladığı nihai kararda ise şirkete uygulanacak olan ek gümrük vergisi yükümlülükleri, en alt sınır olan yüzde 11,45 olarak belirlenmişti.

İlgili kararda Tayvanlı üreticiler için yüzde 11,45 ile yüzde 27,55, Çinli üreticiler için ise yüzde 26,71 ile yüzde 165,04 arasında değişen oranlarda mali yükümlülük getirilmişti.