Mısır’ın İlk Güneş Enerjisi Santrali 2010’da Üretime Geçiyor

Mısır yenilenebilir enerji yatırımlarını artırıyor

11 Ekim 2009

Mısır’ın Mena haber ajansının bildirdiğine göre Mısır’ın ik güneş enerjisi santrali 2010 yılında tam kapasite ile çalışmaya başlayacak. 140 MW kapasiteye sahip tesis toplamda 2900 MW lık enerji üretim kapasitesine sahip üçlü bir enerji üretim tesisinin içinde yer alacak.

Mısır Elektrik ve Enerji Bakanı Hasan Yunus tarafından yapılan açıklamaya göre Kahire’ye 92 km uzaklıktaki Koraymat bölgesinde bulunan bu tesis Mısır’lıların %99 unun kullandığı elektrik şebekesine bağlı.Mısırlı yetkililer tarafından yapılan açıklamada ülkenin petrol rezervlerinin 30 yıl içinde biteceği belirtilirken Mısır’ın 2010 da enerjisinin %3 nü, 2020’de ise yüzde %20 sini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmesi planlanmakta.

Aynı zamanda dünyada sera etkisi yaratan gaz salımınnda beşinci sırada olan Mısır 2020 yılında bu salımı %30 oranında düşürmeyi planlıyor. Bunun yanında 1986 yılında kurulan “Mısır Yeni ve Yenilenebilir Enerji Ajansı” tarafından yapılan açıklamada ise Mısır’ın kuzey yarımkürede güneş enerjisi açısından en önemli potansiyele sahip ülkelerden biri olduğunu 2005 yılında hazırladıkları Mısır rüzgar haritasına göre ise ülkenin özellike Süveyş kanalı bölgesinde 20.000 MW lık rüzgar potansiyeli olduğu fakat Mısır’ın petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip bir ülke olması ve enerjinin fosil yakıtlar ile sağlanmasının kolaylığı ülkenin yenilenebilir enerji potansiyelinin gelişmesine ise engel olduğu bildirildi.