Mısır’da inşa edilecek 250 MW’lık RES projesinin finansal kapanışı gerçekleşti

Proje 252 milyon dolar finansman sağladı

14 Ağustos 2019

Üç uluslararası finans kuruluşu Mısır’da inşa edilecek olan 250 MW’lık West Bakr Rüzgar Enerjisi Santrali için finansman sağlayacaklarını açıkladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve ABD yönetimine bağlı Denizaşırı Özel Yatırım Kurum(OPIC) projeye toplamda 252 milyon ABD doları tutarında finansman sağlayacak.

Dünya Bankası Grubu’ndan Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı da yatırıma 122 milyon ABD Doları garanti sağlayacak.

Projenin toplam yatırım tutarı ise 339 milyon ABD Doları olacak.

Yatırım İngiltere merkezli, 3 ABD’li yatırımcının %53 oranında hisse sahibi olduğu yatırım fonu Actis ile yenilenebilir enerji proje geliştiricisi Mainstream Renewable Power ortak girişimi olan Hollanda merkezli Lekela Power şirketi tarafından geliştirilecek.

Afrika ülkelerinde faaliyet gösteren şirketin halihazırda devrede ve inşada olan rüzgar enerjisi yatırımlarının toplam gücü 1.000 MW düzeyinde.

Kuşların çarpmasına karşı önlem alınacak

Mısır’ın, ortalama rüzgar hızının 10,5 metre/saniye olduğu, Kızıl Deniz kıyılarında inşa edilecek olan santralde Siemens Gamesa tarafından üretilecek 2,6 MW gücünde 96 adet SG 2.6-114 modelli rüzgar türbinleri kullanılacak. Siemens Gamesa projeye 15 yıl boyunca bakım ve onarım hizmetleri de sunacak.

Bununla birlikte kış aylarında Avrupa’dan Afrika’daki Büyük Göller bölgesine konaklamaya gelen kuşların göç yolu üzerinde olan santralde kuşların türbinlere çarparak ölmesini engellemek için kuşların uçuşu tespit edildiği zaman türbinlerin durması sağlanacak.

Projenin inşa çalışmalarının hemen başlaması ve 2021 yılında tam kapasite ile devreye alınması planlanıyor.

Rüzgar ülkenin en ucuz elektrik üretim kaynaklarından olacak

Yatırım İnşa Et-Sahip Ol-İşlet modeli ile hayata geçirilecek. Santralde üretilecek elektrik iççin Mısır Elektrik İdaresi 20 yıllık alım garantisi sağlamış durumda.

Bununla birlikte açıklamalarda projenin sahip olduğu alım garantisinin ne olduğu konusunda bilgi paylaşılmazken, sağlanacak rakamın ülkedeki mevcut fiyatların altında olacağı belirtildi.

2035’te elektriğin %14’ünün rüzgardan sağlanması hedefleniyor

Halihazırda Mısır’daki rüzgar enerjisi yatırımlarının ülkenin toplam elektrik üretim kapasitesindeki payı 500 MW gücünde iken toplam kurulu güçleri 1.340 MW olacak projenin inşa çalışmaları devam ediyor.

Mısır yönetimi 2035 Entegre Sürdürülebilir Enerji Stratejisi kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının 2022’de %20, 2035’te ise %42 seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

2035 yılındaki elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin %14, güneş enerjisinin %25 ve hidroelektrik santrallerinin %2 oranında pay sahibi olması hedefleniyor.