Mısır’da güneş en geç 2035’te en ucuz elektrik kaynağı olacak

Fraunhofer Institute çalışmasına göre rüzgar halihazırda en rekabetçi yenilenebilir enerji kaynağı

28 Aralık 2016

Mısır’da rüzgar enerjisi santrallerinin elektrik üretim maliyetleri açısından hali hazırda doğal gaz santralleri ile rekabet edebilir seviyede olduğu, güneş elektriği santrallerinin ise en geç 2035’e kadar aynısını başarabileceği ortaya kondu.

Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE tarafından yapılan bir çalışmaya göre Mısır’da seviyelendirilmiş elektrik üretim maliyetleri (Levelized Cost of Electricitiy – LCOE) rüzgar enerjisi santralleri için kilovat-saat başına 0,048  ile 0,102, fotovoltaik güneş elektriği santralleri için 0,079 ile 0,181, doğal gaz santralleri için ise 0,076 ile 0,115 ABD-Doları düzeyinde bulunuyor.

Çalışmaya göre 2035 yılına kadar fotovoltaik sistemlerde bu rakam 0,055 ABD-Doları seviyesine kadar gerileyebilecek iken doğal gaz santrallerinde ise 0,078 ile 0,087 ABD-Doları arasında gerçekleşebilecek.

Bu durum hem çatı tipi hem de zemine monte güneş elektriği sistemlerinin doğal gaza göre daha ucuz

Rüzgarda konum önem kazanacak

Rüzgar enerjisi santrallerinde ise bu maliyetlerde çok önemli değişiklikler olmayacak.

Güneş enerjisindeki maliyetlerin gerilemesine bağlı olarak 2027’den sonra rüzgar santrallerin kurulduğu bölge bu yatırımların güneş enerjisi santralleri ile rekabet edebilir seviyede olmasında ana etken olacak.