Mısır’da 500 MW’lık rüzgar projesinin sözleşmesi imzalandı

Proje uluslararası bir konsorsiyum tarafından hayata geçirilecek

23 Temmuz 2018

Mısır’da 500 MW’lık bir rüzgar enerjisi yatırımı için ülkenin elektrik iletim şirketi ile yatırımcılar arasında sözleşme imzalandı.

Mısır’ın kızıl deniz kıyısında inşa edilecek Ras Garip rüzgar enerjisi projesi Mısırlı Orascom Construction, Fransız Engie, Japon Toyota Tsusho Corporation ve Erus Energy Holdings Corporation konsorsiyumu tarafından hayata geçirilecek.

Yap-Sahip Ol-İşlet modeli ile inşa edilecek santralin arazisi de Mısır Yeni ve Yenilenebilir Enerji İdaresi tarafından sağlanacak.

Konsorsiyum proje için 2015 yılı Nisan ayında yapılan yarışmayı santralde üretilecek elektriğin için 4,1 dolar-sent/kilovat-saatlik teklifi ile kazanmıştı.

Projenin finansman sağlama ve izin süreçleri sonunda 2019’nın ikinci veya üçüncü çeyreğinde inşa çalışmalarının başlaması bekleniyor.

Bununla birlikte aynı konsorsiyum halihazırda ülkede 250 MW’lık bir başka rüzgar projesinin de inşa çalışmalarını sürdürüyor. Yine kızıl deniz kıyılarında yer alacak bu santralin 2019’un ikinci yarısında devreye girmesi planlanıyor.