Mısır’da 5 GW’lık güneş enerjisi projesi için anlaşma imzalandı

Ülke yönetimi iki ayrı yatırım grubu ile 5 GW’lık güneş elektriği projesi için mutabakat anlaşması imzalandı

25 Mart 2015

Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde 13-15 Mart tarihleri arasında düzenlenen Mısır Ekonomik Kalkınma Konferansı’nda önemli enerji anlaşmaları imzalandı.

Toplamda 30 milyar doları aşan yatırım anlaşmaları içinde güneş elektriği projeleri ise önemli pay sahibi oldu.

Mısır Enformasyon İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre Mısır Elektrik Dağıtım Şirketi, Kanada merkezli güneş enerjisi yatırımcısı SkyPower ile 3 GW, Bahreyn merkezli Alman Terra Sola Group ve İsveçli Tera Nix şirketleri ile de 2 GW gücünde güneş elektriği projeleri geliştirilmesine dair mutabakat anlaşması imzaladı.

Konferans sırasında anlaşma imzalayan diğer bir güneş enerjisi şirketi ise Scatec Solar oldu. Norveçli şirket 50 MW’lık projesini geliştireceği arsa için Mısır makamları ile anlaşma imzaladı.

Yine aynı konferansta Abu Dabili Masdar şirketi ile Suudi Arabistan’ın kamu enerji şirketi ACWA arasında ise Mısır’da 1.5 GW’lık güneş, 500 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için proje geliştirmeye yönelik mutabakat anlaşması da imzalandı.

Mısır yönetimi Ocak ayında toplamda 4,3 GW kurulu güç hedefleyen 67 adet rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları için ön lisans sağlamıştı.

Bu yatırımların 3 yıl içinde hayata geçmesi planlanırken, yatırımlar 13,6 dolar-sent ila 14,34 dolar sent arasında sağlanacak alım fiyatlarından yararlanacak.

Mısır halihazırda 500 kW – 20 MW arasında güce sahip güneş elektriği yatırımları için 13,6 dolar-sent, 20 MW-50 MW arasında güce sahip santraller için ise 14,34 dolar-sent alım fiyatı uyguluyor.

Bununla birlikte 50 MW’ın üzerindeki projeler için alım fiyatlarının ne düzeyde uygulanacağına dair bilgi bulunmuyor.