Mısır’da 200 MW’lık Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Mısır Hükümeti ile Masdar arasında 200 MV’lık rüzgar enerjisi yatırım anlaşması imzalanacak

19 Şubat 2010

Mısır hükümeti ile Abu Dabi emirliğine ait temiz enerji şirketi Masdar’ın bugün 200 megavatlık rüzgar enerjisi yatırımı için anlaşma imzalayacağı bildirildi.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre imzalanacak anlaşma Süveyş kanalı kıyılarına 200 megavat kurulu güçte rüzgar tarlası kurulmasını amaçlıyor. Yatırımın gerçekleştirilmesi ile Mısır’ın kurulu rüzgar enerjisi gücü yüzde 50 oranında artarak 630 megavat’a çıkacak.

Petrol ve doğalgaz açısından zengin kaynaklara sahip olan Mısır 2020 yılında enerji tüketimini yüzde 12’si rüzgar olmak üzere yüzde 20’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı planlıyor. Bunun için Mısır hükümeti 2027 yılına kadar yenilenebilir enerji için 110 milyar dolarlık yatırım yapacak. Masdar ile yapılacak yatırım’ın gerçekleşeceği Süveyş kanalı bölgesi saniyede 9 metre hızla esen rüzgarları nedeni ile rüzgar enerjisi yatırımları için dünyadaki en elverişli bölgelerden biri.

Abu Dabi emirliğince, emirliği Afrika ve Ortadoğu için temiz enerji merkezi yapmak amacıyla desteklenen Masdar şirketinin güneş enerjisi alanında önemli çalışmaları bulunurken aynı zamanda İngiltere’de ve Seyşeller’de deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımları da bulunmakta.