Mısır Güneşini Avrupa’ya İhraç Etmek İstiyor

Mısır Elektrik ve Enerji Bakanı güneş enerjisinden elde edecekleri enerjiyi Avrupa ülkelerine ihraç etmeyi planladıklarını bildirdi

16 Aralık 2009

Mısır Elektrik ve Enerji Bakanı Hasan Yunus katıldığı yenilenebilir enerji konulu bir konferansta ülkesinin güneş enerjisi konusunda yüksek potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek, gelecekte Mısır’ın güneşten elde edeceği enerjiyi Libya ve Tunus üzerinden Avrupa ülkelerine ihraç etmeyi planladığını bildirdi.

Yunus konuşmasında bu planlarının gerçekleşmesinin maliyetlerdeki düşüşe bağlı olduğunu zira güneş enerjisi ile elektrik üretmenin maliyetinin doğalgaz ile elektrik üretmekten halen dört kat daha yüksek olduğunu ve ancak bu maliyetlerin 2-3 kat düşmesi ile bu planlarının olanaklı olabileceğini sözlerine ekledi. Yunus güneş enerjisinde maliyetlerinin düşmesi ile özellikle gelişmekte olan ülkelerin bu sektörde önemli pay sahibi olabileceğini ifade etti.

Nüfusunun topraklarının sadece luk bir alanında yaşadığı ve coğrafi konumu nedeni ile yıl boyu güneş ışığından yıl boyu verimli oranda faydalandığı Mısır bu nedenlerle güneş enerjisi üretimi konusunda önemli avantajlara sahip.

Ülkede halihazırda 430 MW lık kurulu rüzgar gücü bulunmasına ve 2010 yılı ortasına kadar ise 120 MW bir kurulu gücün ilave edilecek olmasına karşın ülkede henüz güneş enerjisi alanında önemli bir kurulu güç bulunmamakta. Fakat 2010 yılı sonlarında faaliyete geçmesi planlanan 140 MW’lık ve iç tüketime yönelik güneş enerjisi santralinin kurulum çalışmalarının devam ettiği bildirilmekte. Ayrıca Mısır hükümeti 2020 yılında toplam enerji ihtiyacının %20’sini yenilenebilir enerji’den elde edebileceğini öngörüyor.