“Mini YEKA yarışma ilanı Aralık’ta yapılacak, YEKDEM’in geleceği 2020’de belirlenecek”

Abdullah Tancan GÜYAD etkinliğinde YEKA ve YEKDEM çalışmaları hakkında bilgi verdi

16 Kasım 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) tarafından 15 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen Yenilenebilir Enerji Finansman Zirvesi‘nde enerji ve finans sektörü temcilerine sektörün gündemindeki en önemli konulardan olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi için 2020 sonrasında sağlanacak destekler ile YEKA modeli kapsamında yeni kapasite tahsisi için yapılan çalışmalardaki gelişmeler ile ilgili bilgiler aktardı.

Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi için, 2020 sonrasında sağlanacak teşviklerin belirlenmesi için Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun‘da değişiklik yapılması gerektiğini hatırlatan Abdullah Tancan, bakanlığın üzerinde çalışmakta olduğu bu değişikliklerin haftaya tamamlamış olacağını söyledi.

Bu düzenlemenin 2020’nin ilk aylarında TBMM’ye gitmesini ve yılın ilk aylarında yasalaşmasını öngördüklerini kaydeden Abdullah Tancan, 2021 sonrası teşvik mekanizmalarının ise Cumhurbaşkanlığı Kararları ile belirleneceğini ve Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edileceğini ifade etti.

100 yarışma ile 1.000 MW tahsis edilecek

Abdullah Tancan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları modeline bağlı ilk Mini YEKA yarışmaları ile güneş enerjisi yatırımları için 1.000 MW’lık kapasite tahsisine yönelik yarışma duyurusunun da Aralık ayında yapılması planlandığı bilgisini verdi.

Bakan Yardımcısı Tancan’ın açıklamalarına göre 39 farklı ilde, il başına 10 ila 50 MW arasında değişen paylarla sağlanması öngörülen kapasitenin 10 MW’lık bölümler halindeki 100 ayrı yarışma ile tahsis edilmesi kurgulanıyor.

Eksiltme usulü ile gerçekleştirilecek yarışmaların da 2020 yılı Nisan ayında yapılması planlanıyor.

Henüz taslak aşamasında olan plan ile hangi illerde ne kadarlık kapasite tahsis edilmesinde temel kriterler güneş ışınımlarının yüksekliği ile bu illerdeki trafo yoğunlukları olacak ve trafoların uygun olduğu, üretim eksiği olan iller tercih edilecek.

Bununla birlikte bakanlık henüz taslak aşamasında olan planlama ile ilgili teknik noktaları da sektörden alacağı görüşler sonrasında da kesinleştirecek.