Milyar Dolarlık Proje İçin Yeşil Işık

ABD’nin İlk Deniz Üstü Rüzgar Tarlası için 10 yıldan beri beklenen izin verildi

3 Mayıs 2010

ABD’nin ilk deniz üstü rüzgar enerjisi projesi olan ve çalışmalarına 2001 yılında başlanan Cape Wind projesi hayata geçmek üzere.

Çeşitli kesimlerin yoğun muhalefetine rağmen proje için gerekli olan son izin ABD İçişleri Bakanı Ken Salazar tarafından verildi. Ülkenin kuzeydoğu kıyısındaki Massachusetts eyaletinde hayata geçecek projenin 1 milyar dolardan fazla yatırım ile 468 MW kurulu güce sahip olması bekleniyor.

Massachusetts eyaletinin uzun bir inceleme sürecinin ardından geçen yıl verdiği onayın ardından federal yönetimden gerekli izninde alındığın projeye gerek çevreci kuruluşlar gerekse de bölge halkı çeşitli açılardan karşı çıkıyordu. Kamuoyu yoklamalarından halkın proje hakkında ikiye bölündüğü  anlaşılıyordu. ABD’de iç politika konusuda olan projeye en son bu yıl vefat eden senatör Robert Kennedy’de karşı çıkmıştı.

Projeye muhalefet edenler Cape Wind rüzgar tarlasının balıkçılık sektörü açısından önemli olan bu bölgedeki balıkçılık sektörüne ciddi zararlar vereceğini iddia ediyorlardı.

Ayrıca bölgenin Kızılderili kültürü açısından zengin bir geçmişe sahip olduğundan projenin bölgedeki Kızılderili kültürü kalıntılarına zarar vereceği gerekçesi ile ABD tarihi eserlerin ve bölgelerin korunmasından sorumlu olan birim de projenin aleyhine bir tavsiye kararını federal yönetime sunmuştu.

Bu gibi nedenlerle geciken izin sürecinin sonunda gerekli izin sağlansa da projede öngörülen türbin sayısı 170’ten 130’a çekildi ve inşa sürecinde herhangi bir arkeolojik bulguya rastlandığı takdirde projenin durdurularak yetkili makamlara haber verilmesi zorunluluğu getirildi.