Milli elektrikli tren 2020’de işletmeye girecek

Bakan Karaismailoğlu ray ve yol testlerine 30 Ağustos’ta başlanacağını söyledi

16 Haziran 2020

Türkiye Vagon Sanayisi A.Ş. (TÜVASAŞ) tarafından yürütülen Milli Elektrik Projesi‘nde önemli ilerleme sağlandığı ve yıl sonuna kadar ilk trenin yolcu taşımaya başlanacağı bildirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Bakan Adil Karaismailoğlu TÜVASAŞ’ın Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki tesilerini ziyaret ederek, Genel Müdür İlhan Kocaarslan’dan projedeki iletmeler hakkında bilgi aldı, inceleme gezisi sonrasında gazetecilere de açıklamalarda bulundu. [1]

Bakan Karaismailoğlu tarafından verilen bilgilere göre milli elektrikli tren setinin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı, tasarım ve üretim süreci de tamamlanmış durumda.

Üretilen beş araçtan oluşacak ilk tren setinin tasarım hızı saatte 176 kilometre, işletme hızı ise 160 kilometre olacak. Tren setinin koltuk kapasitesi ise 324 olacak.

Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalar sürüyor.

Tren setinin fabrika testleri 29 Haziran günü, ray ve yol testleri ise 30 Ağustos tarihinde başlayacak.

Bakan Adil Karaismailoğlu tren setinin yıl bitmeden işletmeye alınıp yolcu taşımaya başlanacağının planlandığını da sözlerine ekledi.

[1] Yerli ve milli elektrikli trenin tasarım ve üretimi tamamlandı