“Midilli Kruvazörü”nün hikayesi su yüzüne çıkıyor

Belgesel 29 Kasım günü yayınlanacak

26 Kasım 2018

Pompa ve pompa sistemleri sektörünün en büyük markalarından biri olan Wilo tarafından desteklenen “Midilli” belgeselinin galası 22 Kasım 2018 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Savaş Karakaş’ın yapımcılığını üstlendiği, Türk ve Alman deniz araştırmacılarının beraber çalıştığı belgesel “Midilli Kruvazörü”nün hikayesini anlatıyor.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Karadeniz’de birçok harekata katılan Midilli (Breslau) Kruvazörü, Yavuz Sultan Selim (Goeben) Drednotdu ile birlikte çıktığı İmroz (Gökçeada) seferi sırasında 20 Ocak 1918 tarihinde Ege’de mayınlara çarparak sulara gömülmüştü.

Wilo tarafından yapılan açıklamada belgesel ile bu tarihten tam 100 yıl sonra, Türk ve Alman dalgıçların Midilli’deki kayıp ruhların yalnızlığına son vermek için, tıpkı ittifak yıllarında olduğu gibi yine omuz omuza bir mücadeleye giriştiği, amaçlarının da Gelibolu’nun kanlı siperlerinde birlikte savaşıp, açık denizlerinde son nefeslerini birlikte veren kayıp askerleri anmak olduğu ifade edildi.

Midilli, dalışa yasak saha içinde olduğu için keşfinden bugüne fazla ziyaretçisi olmadı.

Belgeselin çekimleri için Selçuk Kolay rehberliğinde 4 Türk ve 4 Alman dalgıç akıntılı ve derin suların beklediği savaş mezarlığını derinlerde ziyaret etti.

Savaş Karakaş ile operasyonun dalış süpervizörü Erol Öztunalı, sualtı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin ve Hasan Tan’dan oluşan Türk ekip, Yunan dalgıç-deniz tarihi araştırmacısı Dimitris Galon ile birlikte Alman dalgıçlar Derk Remmers, Ralf Wissel ve Markus Kerwath kendilerine yardımcı olan tekne mürettebatı ile projede iş birliği yaptı ve 73 metre derinliğe zorlu dalışlar gerçekleştirdi.

Belgeselde, Midilli Kruvazörünün tarihsel önemini vurgulamak için Arş. Gör. Ozan Tuna, Dr. Evren Mercan, Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay’ın da görüşlerine yer verildi.

“Midilli” belgeseli ilk kez 29 Kasım 2018 Perşembe günü saat 23:00’te beIN İZ HD kanalında yayınlanacak ve aralık ayı boyunca tekrar yayınları yapılacak.