MidAmerican rüzgarda 3.500 MW’ı aştı

Berkshire Hathaway yenilenebilir enerji gücünü 5 GW’ın üzerine çıkardı

8 Şubat 2016

ABD’li enerji şirketi MidAmerican Energy Co. rüzgar enerjisindeki kurulu gücünün 3.500 MW’ı aştığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada ABD’nin Iowa eyaletinde, beş ayrı santralden oluşan, 1.050 MW gücündeki rüzgar enerjisi projesinin Aralık ayı itibari ile tamamlandığı, 162 MW gücündeki bir diğer projenin de 30 Ocak itibari ile devreye girdiği bildirildi.

Projelerin tamamlanması ile rüzgar enerjisi santrallerinin şirketin toplam elektrik üretim kapasitesi içindeki payı yüzde 42’ye yükseldi.

MidAmerican Energy bu yıl ise 1.103 MW gücünde yeni rüzgar enerjisi gücünü devreye almayı planlıyor.

Şirket Iowa’daki rüzgar enerjisi yatırımları sayesinde 2017 yılında müşterilerine sunduğu elektriğin yüzde 57’sinin karbon salımına neden olmadan sağlamayı hedefliyor.

Bununla birlikte açıklamada şirketin rüzgar enerjisi yatırımlarının, arazi kira ödemeleri ve arazi vergileri yolu ile okullar, il ve ilçe yönetimlerine 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacağının da altı çizildi.

MidAmerican Energy ABD’li ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın Berkshire Hathaway şirketine ait iken, şirket farklı firmalar üzerinden güneş elektriğinde 1.271 MW, hidroelektrikte 138 MW ve jeotermal enerjide ise 327 MW gücünde kurulu güce sahip bulunuyor.

Bununla birlikte Berkshire Hathaway geçen yılın Temmuz ayında iklim değişikliği ile mücadele hedefleri kapsamında Nevada’daki kömür santrali kurulu gücünün yüzde 75’ini devre dışı bırakacağını açıklamıştı.