”Metzamor nükleer santrali kapatılmalı”

Enerji Bakanı Berat Albayrak Ermenistan’ın Metzamor NES’i kapatması çağrısında bulundu

27 Eylül 2016

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Genel Kurulu’na katıldı.

Bakan Albayrak burada yaptığı konuşmada Ermenistan’da yer alan Metzamor Nükleer Enerji Santrali’nin kapatılması çağrısında bulundu.

Enerji Bakanlığı internet sitesindeki açıklamaya göre Albayrak Türkiye’ye yalnızca 16 kilometre uzaklıkta olan, 47 yıllık santralin koruma yapılarından yoksun olduğunu söyledi.
Bakan Albayrak bu santralin Türkiye dahil olmak üzere Ermenistan’ın komşuları için endişe kaynağı olduğunu ifade ederken, bölgenin ve dünyanın Çernobil’den sonra bir başka nükleer kazayı göze alamayacağını kaydetti.

Bakan Albayrak UAEA Genel Kurulu’nda Türkiye’nin nükleer enerji santrali projelerinden de bahsetti.

12 reaktörlü 3 santral yapılacak

Enerji Bakanı Türkiye’nin enerji arzını artırma ve çeşitlendirme hedefi kapsamında her biri dört reaktörden oluşan üç nükleer santral projesi için çalışmalarını devam ettirdiği, bu projeler ile ilgili bütün önlemleri aldığını, UAEA güvenlik standartlarını takip ettiğini ve ikili işbirliği anlaşmaları imzaladığını da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte Sputnik haber ajansına konuşan Ermenistan Enerji Bakan Yardımcısı Areg Galstyan Metzamor santralinin, Japonya’da 2011’deki depremin ardından Fukuşima felaketi sonrasında getirilen güvenlik standartlarına uygunluğunun ölçülmesi için bağımsız bir kuruluş tarafından teste tabi tutulduğunu iddia etti.