MetLife İstanbul ofisi Altın LEED sertifikası aldı

Şirket bu sertifikayı sağlayan Türkiye’deki ilk ofislerden biri

27 Mart 2013

Sigorta, yıllık gelir sigortası ve çalışan hakları programları alanında faaliyet gösteren ABD merkezli MetLife’ın Türkiye birimi olan MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin Genel Müdürlük binasının Altın seviyesinde Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikası kazandığı açıklandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada  sertifikanın ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından Ticari İç Mekanlar sınıflandırması kapsamında sağlandığı belirtildi. Şirket bu sertifikayı personel için alternatif ulaşım programları sağlamak, su kullanımını azaltmak, enerji tasarruflu  aydınlatma tesisatı kullanmak, yeşil sertifikalı ürünler satın almak ve materyalleri yerel firmalardan tedarik etmek ile kullandığı elektriği tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmek gibi alanlarda attığı adımlar sayesinde kazandı.

Şirket 2280 m2 büyüklüğündeki,180 çalışanının görev aldığı Genel Müdürlük biriminde kullanacağı elektriği ise rüzgar enerjisi alanında 97.5 MW’lık kurulu gücü bulunan Fina Enerji’den sağlayacak.

Şirketin konu ile ilgili yazılı açıklamasında, MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdürü Deniz Yurtseven bölgede LEED Altın Sertifikasını alan ilk ofislerden biri olmanın MetLife için hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyük bir onur ve çevresel ayak izini azaltmaya olan bağlılığının bir göstergesi olduğunu ifade ederken, kendi topluluklarının yararına olan sürdürülebilirlik girişimlerine çalışanlarını dahil etmenin de harika bir yolu olduğunu kaydetti.

Projenin danışmanlığını yapan Altensis’in açıklamasında ise binada kullanılan günışığı, varlık sensörleri, verimli aydınlatma armatürleri ve mekanik sistemleri sayesinde, toplam enerji harcamasında normal verimli bir binaya göre %40’ın üzerinde enerji tasarrufu sağladığı hesaplandığı belirtildi.

MetLife’ın İstanbul ofisinin de LEED sertifikası sağlamasının ardından şirketin biri Hindistan’da olmak üzere bu sertifikaya sahip ofis sayısı 9’a yükseldi. Şirketin ABD’de sahip olduğu veya kullandığı 15 ofisi de Energy Star sertifikasına sahip.