“Mesken abonelerine zam yapılmayacak, sanayiye indirim uygulanacak”

EPDK Başkanı Yılmaz sanayi abonelerine %16 düzeyinde indirim uygulanacağını açıkladı

30 Aralık 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni elektrik tarifelerinde konut aboneleri için zam yapılmayacağını, sanayi abonelerinin tarifelerinde ise %16 düzeyinde indirime gidileceğini açıkladı.[1]

Mustafa Yılmaz Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında da yayımlanan Kurul Kararı ile elektrikte tavan fiyatın 4.800 TL’den 4.200 TL’ye düşürüldüğünün altını çizerken, serbest piyasadan tüketim yapan sanayi abonelerinin ödedikleri bedellerin de %10 ila %15 arasında düşeceğini öngördüklerini kaydetti.

Yılmaz ayrıca elektrik maliyetlerinde düşüşün devam ettiği takdirde bunun tüm tüketici gruplarına olumlu yansıyacağını da sözlerine ekledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklama şu şekilde;

EPDK önce nisan ardından ekim ayında aldığı Azami Uzlaştırma Fiyat (AUF) kararlarıyla uluslararası piyasalarda oluşan olağanüstü maliyet artışlarının ülkemize olumsuz yansımasının önüne geçti, arz güvenliği sorunu yaşanmadı. Kış ayları devam ederken EPDK iki kritik karara daha imza attı. Yeni tarife döneminde mesken aboneleri için herhangi bir artış ya da zam yok. Halihazırda meskenler en düşük tarifeden yararlanmaktadır. Sanayi abone grubunda ise yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu. Ayrıca kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını megavatsaat başına 4 bin 800 liradan 4 bin 200 liraya düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşmesini bekliyoruz.


[1] EPDK Başkanı Yılmaz: Elektrikte sanayi abonelerine yüzde 16 indirim yapıldı