Mert Fırat UNDP’nin iyi niyet elçisi oldu

Ünlü oyuncu UNDP’nin Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi oldu

3 Ekim 2017

Ünlü oyuncu Mert Fırat Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi oldu.

Mert Fırat üstlendiği bu görev ile UNDP’nin belirlediği 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi kapsamında yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikle mücadele ve iklim değişikliğini durdurma gibi alanlardaki UNDP’nin çalışmalarına destek olacak.

Bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Mert Fırat şunları söyledi;

“UNDP İyi Niyet Elçisi olarak benim esas görevim, açlığı ve yoksulluğu sona erdirerek ve eşitsizliği ortadan kaldırarak herkes için daha iyi bir gelecek yaratma amacı taşıyan Küresel Hedefler konusunda farkındalığı artırmak olacak. Hepimiz biliyoruz ki, cinsiyet eşitliği sağlanmadan ve iklim değişikliği durdurulmadan, bu hedefleri başarmak mümkün değil.”

BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano da törende yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Mert Fırat’ı da artık aramızda görmekten gurur duyuyoruz. Onun enerjisi ve azmi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin aciliyet arz eden ve evrensel mesajını daha yüksek sesle duyuracak. Mert’in desteği Türkiye’de mümkün olduğunca çok sayıda insanın Küresel Hedefler konusunda bilinçlenmesini sağlayacak ve dünyamızın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesi yolunda harekete geçirecek.”

UNDP Türkiye Ülke Direktörü Claudio Tomasi ise şunları kaydetti;

“Mert Fırat’ın gönüllülük ve sosyal yardımlaşma alanlarında yaptığı çalışmaların birçoğu, UNDP Türkiye’nin başarmayı hedeflediği amaçlar ile örtüşüyor. Bu iş birliğinin hem Mert Fırat hem de UNDP Türkiye için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Gelecek için topluma fayda sağlayacak birçok planımız var, Mert Fırat’a İyi Niyet Elçisi görevinde başarılar diliyorum.”

UNDP’nin diğer iyi niyet elçileri arasında Antonio Banderas ile Game of Thrones dizisindeki Jaime Lannister rolü ile tanınan Danimarkalı oyuncu Nikolaj Coster, Norveç Prensi Haakon Magnus ve ünlü futbolcu Didier Drogba da bulunuyor.