Menzelet ve Kılavuzlu HES için tekrar teklif alındı

Santraller için Akfen geçen yıl MW başına 7 milyon TL teklif etmişti

16 Eylül 2017

2016’nın Kasım ayında 49 yıllık işletme devir hakkı için ihalesi yapılan, fakat devri gerçekleştirilmeyen Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik santralleri için yeniden teklif alındı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre santraller ve santrallere ait taşınmazların devri için 11 Eylül 2017’e kadar olan başvuru sürecinde Sanko Rüzgar Enerjisi Sanayi ve Ticaret A.Ş., Entek Elektrik Üretimi A.Ş., Fernas İnşaat A.Ş., Bayburt Grup İnşaat Nakliyat Madencilik İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Demars İnşaat Turizm Ticaret Ltd. Şti. ve Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş. teklif verdi.

1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilanda ihalenin kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirileceği bildirilmişti.

Akfen 1,25 milyar TL teklif etmişti

Geçen yıl Kasım’da gerçekleştirilen ihalede, 10 ayrı grup teklif vermişti. En yüksek teklif ise 1 milyar 250 milyon lirayla Akfen grup şirketi Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim A.Ş. tarafından verilmişti.

Kahramanmaraş’ta Ceyhan nehri üzerinde bulunan santrallerden Menzelet 124 MW, Kılavuzlu ise 54 MW kurulu güce sahip.

Menzelet HES 2015 yılında 570,8, Kılavuzlu HES ise 245,6 Gigavat-saat elektrik üretimi gerçekleştirerek, Türkiye’nin 2015’teki toplam tüketiminin yüzde 0,31’ini karşılamıştı.