Medyanın İlgisi Yatırımlarla Beraber Artıyor

Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma yenilenebilir enerji alanına yönelik medya ilgisinin artmakta olduğunu gösteriyor

7 Ocak 2012

Bahçeşehir Üniversitesi, Araştırma Görevlisi Barış Gençer Baykan tarafından, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi çalışmaları kapsamında hazırlanan bir araştırma notunda ulusal medyanın yenilenebilir enerji haberlerine yönelik ilgisi adına önemli saptamalarda bulunuldu.

Baykan’ın Hürriyet, Sabah ve Zaman gazetelerinin internet sitelerinde yayınlanan haberleri temel alarak hazırladığı çalışmasına göre 2000-2010 yılları arasında üç gazetede yenilenebilir enerji alanında toplam 2.284 haber yayınlanmış. 2004 yılında Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ardından bu gazetelerin yenilenebilir enerji alanına ilgisinde artış görülürken, haberler ağırlıklı olarak bu alandaki düzenlemeler ve yatırımlar alanında odaklanmış.

Zaman gazetesi yenilenebilir enerji alanında 1.146 haber yayınlayarak bu alanda ilk sırada yer alırken, Hürriyet gazetesinde ise yenilenebilir enerji konusunda 875 haber yer almış. Sabah gazetesi ise bu alanda 263 haber yayınlayarak son sırada yer aldı.

Yenilenebilir enerji alanındaki haberlerin gazetelerin hangi bölümlerinde yer aldığının da incelendiği çalışmaya göre bu gazeteler sektör ile ilgili haberlerin yarıya yakınına ekonomi sayfalarında yer vermişler. Bu orada Hürriyet’te yüzde 43, Zaman’da yüzde 52 ve Sabah gazetesinde yüzde 63 olarak gerçekleşmiş.

Çalışmada yenilenebilir enerji alanındaki haberlerin, “Regülasyon, Finansman, Uluslararası İlişkiler, Bilim-Teknoloji, İklim Değişikliği, HES’ler, Siyaset, Bölgesel Kalkınma ve Diğer”  olmak üzere 9 farklı kategoriye ayrıldığında ise Hürriyet gazetesinin HES’ler ile ilgili en çok haber yapan gazete olduğu, Zaman gazetesinin ise siyaset odaklı haberler ile öne çıktığı kayedediliyor.

İlgili çalışmaya ulaşmak için buraya tıklayınız.