Maxxen ve Hithium enerji depolama için iş birliği anlaşması imzaladı

İş birliğine dair ayrıntılar 17 Mayıs’ta İstanbul’da açıklanacak

18 Nisan 2024

Enerji sektöründe 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Kontek Enerji’nin %100 iştirak firması olan Maxxen ile Çinli Hithium arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalandığı açıkladı.

Kontek tarafından yapılan açıklamaya göre 17 Nisan 2024 günü Dubai’de imzalanan iş birliği anlaşmasına dair önemli ayrıntılar ve kapsamlı bilgilerin yanı sıra, ortaklığın yatırım hedefleri ve gelecek adımlarını ilişkin detaylar ise 17 Mayıs tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek lansmanda paylaşılacak.

Kontek’in açıklamasında Türkiye’de batarya enerji depolama sistemleri üretim tesisi kurarak enerji depolama sektöründe fark yaratmayı hedefleyen Maxxen ve Hithium tarafından yenilenebilir enerjiye yönelik yapılan bu stratejik yatırımın, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakma yolunda atılan önemli bir adım olma özelliği taşıdığına vurgu yapıldı.

Açıklamada aynı zamanda anlaşma kapsamında sürdürülebilir enerji alanında çığır açacak inovasyonlar geliştirilmesinin planlandığı ve iş birliğinin batarya enerji depolama teknolojilerinin daha geniş kitlelere yayılmasını hızlandırarak, dünya çapında enerji dönüşümüne katkı sağlayacağı da belirtili.

Çin, Xiamen merkezli olarak 2019 yılında kurulan Hithium, enerji depolama sektöründe yalnızca şebeke ölçekli projeler için depolama ürünleri üretiyor.

İlk ürünlerini 2022 yılında pazara sunan şirket Çin Enerji Depolama Birliği verilerine göre 2023 yılında ürün sevkiyatı bakımından dünyadaki ilk beş batarya üreticisi arasında yer alırken, aynı zamanda Çin’de şebeke ölçekli projelere depolama üniteleri sağlayan üreticiler bakımından da ikinci sırada yer alıyor.

Hithium Bloomberg New Energy Finance tarafından enerji depolama üreticileri için oluşturulan Tier-1 listesinde 2024’ün ikinci çeyreği itibariyle yer alan 35 üreticiden biri konumunda.