Masdar Irak’ta 2 GW’ın üzerinde güneş yatırımı yapacak

Şirket Irak yönetimi ile mutabakat anlaşması imzaladı

5 Temmuz 2021

Birleşik Arap Emirlikleri kamu şirketi Masdar, Irak Ulusal Yatırım Komisyonu ile ülkede güneş enerjisi projeleri gerçekleştirmek üzere strateji anlaşması imzaladı.[1]

Masdar tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşma ülkenin merkez ve güney bölgesinde asgari olarak 2 GW gücünde güneş enerjisi santralinin devreye alınmasını kapsıyor.

Ortadoğu Güneş Enerjisi Derneği (MESIA) verilerine göre 2019 yılı sonu itibari ile Irak’ın kurulu gücü 33,3 GW iken, bu gücün yalnızca 18 GW’lık bölümü kullanılabiliyordu.

Bununla birlikte bu gücün de yalnızca 37 MW’lık bölümü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı idi.

2030 güneş hedefi 10 GW

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdül Cabbar İsmail bu yılın başında yaptığı açıklamada 2030 yılında güneş enerjisinde 10 GW’lık kurulu güce ulaşmayı, diğer kaynaklarla birlikte 2030 yılı elektrik üretimini yüzde 20-30 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedeflediklerini söylemişti.

Total’e davet gitti

Bununla birlikte Irak yönetimi bu yılın Nisan ayında da Fransız Total ile de ülkede 1 GW gücünde güneş enerjisi yatırımı yapılması için mutabakat anlaşması imzalamıştı.

Irak Bakanlar Kurulu 2 Haziran 2021 günkü toplantısında da şirkete yatırım için tek teklif usulü ile davet gönderilmesi kararı vermişti.[2]

Her iki şirketin yapacağı yatırımın şartları ile ilgili ayrıntılar henüz belli değil.

Bununla birlikte Irak’taki mevcut düzenlemeler ülkede yapılacak yabancı yatırımlara ücretsiz arazi tahsisi, gümrük vergisi ve kazanç vergisi indirimleri sağlıyor.

Enerji yatırımlarına da 20 ila 50 yıl arasında Yap-İşlet-Sahip Ol veya ikili alım anlaşmaları yöntemi ile kapasite tahsis edilebiliyor.

 


[1] Masdar signs strategic agreement to develop solar projects in Republic of Iraq 

[2] The Cabinet voted on a set of decisions related to health and safety