Margün Enerji lisanslı projesinde depolama yatırımı yapacak

Partner EGS tarafından geliştirilecek 2 MWh kapasiteli proje kendi alanında ilk olacak

6 Aralık 2023

Margün Enerji sahip olduğu bir lisanslı güneş enerjisi santralinde enerji depolama yatırımı yapmak üzere Partner EGS ile anlaşma imzaladı.

Türkiye’de kendi alanında ilk olacak yatırım için 9 Kasım 2023 günü düzenlenen imza töreninde Partner EGS CEO’su Alper Terciyanlı ile Margün Enerji Genel Müdürü Sami Özgür Bostan arasında anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre Margün Enerji tarafından 2020 yılında devreye alınan 20,17 Megavat (MW) gücündeki lisanslı Özmen-1 Güneş Enerjisi Santraline, Partner EGS tarafından Huawei ile işbirliği kapsamında 2 Megavat-saat (MWh) kapasiteye sahip bir depolama birimi entegre edilecek.

İmza töreninde soruları cevaplayan Margün Enerji Genel Müdürü Sami Özgür Bostan bu yatırımın Özmen-1 GES için kapasite artışı anlamına geldiğinin altını çizerken, yatırımın kendileri için pilot proje olduğunu ve sürecin nasıl işlediğini görmek istediklerini kaydetti.

Partner EGS CEO’su Alper Terciyanlı da törendeki konuşmasında proje ile filli olarak bir lisanslı elektrik üretim santral sahasında güneşten elde edilen elektriğin, toplam üretimi maksimize edecek şekilde bir zaman kaydırması yapılacağını söyledi.

Terciyanlı böylelikle santralde üretilen elektriğin depolanıp, gelirlerin çok daha yüksek olduğu aynı zamanda şebekenin teknik olarak da ihtiyacı olduğu bir zamanda şebekeye verilerek hem teknik hem ticari anlamda optimizasyon sağlanacağını kaydetti.