Macaristan depolama yatırımları için 1 ,1 milyar Avro kaynak sağladı

Avrupa Komisyonu ülkenin 800 MW/1.600 MWh kapasite tahsis edilecek yarışmalarını destekleyecek

23 Haziran 2023

Avrupa Komisyonu Macaristan’ın büyük ölçekli enerji depolama yatırımları için gerçekleştirmeyi planladığı kapasite yarışmalarına finansal destek sağlayacağını açıkladı.[1]

Komisyonun açıklamasına göre Macaristan depolama yatırımları için 1 ,1 milyar Avro kaynak sağladı hükümeti toplam tutarı 1,1 milyar Avro olacak kaynağa bağlı olarak 800 MW/1.600 MWh kapasiteli enerji depolama projeleri için yarışma düzenleyecek.

Bu yarışmalara, finans kuruluşları hariç olmak üzere Macaristan depolama yatırımları için 1 ,1 milyar Avro kaynak sağladı Enerji piyasasında aktif olarak faaliyet gösteren firmalar katılabilecek.

Bununla birlikte, yarışmalara iletim hattı kapasiteleri ile sınırlı olmak üzere komşu birlik üyesi ülkelerdeki projeler için de başvuru yapılabilecek.

Henüz tarihi belli olmayan yarışmaların ardından 2024 yılının sonuna kadar kazanan firmalar ile sözleşme imzalanması hedefleniyor. Yatırımcıların projelerini de sözleşme imza tarihinden itibaren 36 ay içinde devreye alma zorunlulukları olacak.

Macaristan hükümeti kaynak sayesinde tüm enerji depolama teknolojilerine açık olan yarışmalar sonucunda kazanan projelere, inşa aşamasında nakdi hibe yardım sağlayacak iken, projelerin devreye girmesi ile birlikte ilk 10 senelik üretimleri için de çift taraflı fiyat farkı sözleşmeleri ile destek olacak.


[1] State aid: Commission approves €1.1 billion Hungarian scheme to support electricity storage facilities to foster the transition to a net-zero economy