Lufthansa Biyoyakıtlı Uçuşlara Başlıyor

Yaklaşan Avrupa Birliği yükümlülükleri ve yükselen yakıt maliyetleri hava yolu şirketlerini biyoyakıtlara yönlendiriyor

30 Kasım 2010

Avrupa’nın ikinci büyük hava yolu şirketi Alman Lufthansa’nın Nisan ayında Hamburg – Frankfurt uçuşlarında biyoyakıt testlerine başlayacağı belirtildi.

Lufthansa bu şekilde normal seferlerinde biyoyakıt testi uygulayan ilk hava yolu şirketi olacak.

Konu hakkında Berlin’de açıklama yapan Lufthansa’nın biyoyakıt programının başındaki isim olan Joachim Buse Nisan ayında Hamburg – Frankfurt seferini yapacak Airbus SAS A321 modelli uçağın bir motorunda yüzde 50 oranında biyoyakıt kullanılacağını ve gerekli onayların sağlandığı takdirde testlerin 6 ay boyunca süreceğini söyledi.

Buse’a göre Lufthansa 2020 yılında tüm uçuşlarında biyoyakıt kullanacak fakat tedarik sıkıntısından dolayı bu oran ancak yüzde 5 ila 10 arasında kalabilecek.

Artan petrol fiyatları nedeni ile yükselen uçuş maliyetleri havacılık şirketlerini bu maliyetleri düşürmek için alternatif yollar aramaya yönlendiriyor. Boeing’in öngörüsüne göre 2015 yılında ticari hava yolları uçuşlarında yüzde 1 oranında biyoyakıt kullanıyor olacak.

Lufthansa Ekim ayında yaptığı açıklamada 2011 için belirledikleri yakıt harcamalarının yüzde 15 yükseliş ile 5.2 milyar avroya yükseldiğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği ise 2012 yılı itibari ile Emisyon Ticareti Planına hava yolu şirketlerini de katmıştı. Bu düzenlemeye göre Avrupalı hava yolu şirketlerini 2012 yılında karbon dioksit salımlarını 212 milyon tona, 2013 ten 2020 ye kadar ise 208 milyon azaltmaları gerekiyor.