Londra 2015’te Elektrikli Araç Şarj Noktaları İle Dolacak

Londra Belediyesi elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırabilmek için çalışmalarda bulunuyor

4 Ocak 2010

Avrupa başkentleri arasında hava kirliliği düzeyi bakımından ilk sırada bulunan bu yüzden İngiliz hükümeti’nin Avrupa Birliği’nin ciddi mali yaptırımları tehdidi altında bulunmasına neden olan Londra’nın Belediye Başkanı Boris Johnson bu sorunun çözümünü ulaşımda elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşmasında arıyor.

Boris Johnson Kopenhag’daki İklim Değişikliği Toplantısında yaptığı konuşma’da başlattıkları bir çalışmanın sonucu olarak 2015 yılında her Londra sakinine en fazla 1 mil (1.6 km) uzaklıkta elektrikli araç şarj noktaları olmasını sağlayacaklarını açıkladı.

Johnson’un açıklamasında belirttiği  “Electric Vehicle Delivery Plan for London”  adı verilen çalışma 2015 yılında Londra’nın farklı bölgelerinde 25.000 ayrı elektrikli araç şarj noktası oluşturulmasını öngörüyor. Bu şarj noktalarının 500’ü sokaklarda, 2.000’ü araba park yerlerinde ve geriye kalan 22.500’ünün ise ticari binalarda ve özel park yerlerinde bulunacağı, bu istasyonların şarj etme hızlarına göre 3 farklı tipte olacağı belirtiliyor.

Johnson konuşmasında şehirlerin dünyadaki enerji tüketiminin %75’ini gerçekleştirirken zararlı gaz emisyonlarının da %80’inine neden olduğunu belirtirken Londra’nın gerçekleştirdiği zararlı gaz emisyonlarının %69’unun ulaşım araçlarından kaynaklandığını, bu nedenle elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasına özel önem verdiklerini ifade etti. Johnson ayrıca elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasının Londra’daki zararlı gaz salımının önemli ölçüde azaltılmasının yanında gürültü kirliliğinin önlenmesine de önemli katkı sağlayacağını belirtti. Bu planı hayata geçirmek için hükümetin finansal desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten Londra belediye başkanı ayrıca 2010’da Londra belediyesine 5 yıllık süreçte satın almayı planladıkları 1,000 yeni elektrikli araç için gerekli çalışmalara başlayacaklarını belirtti. Londra’da halihazırda 1.700 elektrikli araç ve 15.000 Hybrid araç kayıtlı olarak bulunuyor ve  elektrikli araçlar için 100 ayrı şarj noktası bulunuyor. Bu yıl 50 gelecek yıl ise 100 yeni şarj noktası oluşturmak için de gerekli çalışmalar yapılmış durumda.

The Guardian gazetesine bu konuda açıklama yapan İngiliz Parlementosu Yeşilller Partisi üyesi Darren Johnson ise belediye’nin çalışmalarını tatmin edici bulmadığını zira Boris Johnson’un elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştırmaya çalışırken bu şarj istasyonlarının yenilenebilir kaynaklı enerjilere dayanmasını sağlayamadığını dolayısı ile bu planın iklim değişikliğine yönelik olumlu katkısının çok düşük olacağını söyledi.