Londra 2012, çevre hedeflerinin gerisinde kaldı

WWF ve RioRegional, Londra 2012’nin çevre ve kamu sağlığı alanında hedeflerin gerisinde kaldığını açıkladı

27 Temmuz 2012

EurActiv Türkiye

Çevre örgütleri WWF ve RioRegional, Londra 2012’nin enerji, atık, kaynakların kullanımı gibi önemli konuların yanı sıra kamu sağlığı alanında da hedeflerin gerisinde kaldığını açıkladı.

Örgütler, oyunların sıfır karbon ya da sıfır atık hedeflerini tutturamayacağını, tüketimi karşılayacak yeni yenilenebilir enerji üretimi gerçekleşmeyeceğini ve -bazıları sponsorlar ve başlıca ticari ortakların uygulamalarından kaynaklanabilecek şekilde- yerel olarak üretilen gıda ürünleri ve Adil Ticaret alanında pek çok fırsatın kaybedildiğini açıkladı. Hava kalitesinin de hedeflerin gerisinde kalması bekleniyor.

Stratejiyi hazırlayanlar arasında bulunan BioRegional Genel Müdürü Sue Riddlestone, ‘Londra 2012, yaz Olimpiyatları için sürdürülebilirlik çıtasını yüksek tuttu ancak Londra 2012 için 2005 yılında verilen sözlerin bazıları, çaba gösterilmesine rağmen tutulmadı. Özellikle yenilenebilir enerji hedeflerinin yakalanamaması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Bu sebeple sürdürülebilir Olimpiyatlar için çabamız sürecek’ dedi.

Ancak Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunlar Düzenleme Komitesi, oyunların çevreyle ilgili planları sekiz yıl önce yayımlanmış olmasına ve bu süreç içinde sürdürülebilir çevreye dair beklentiler yükselmiş olmasına rağmen, hedeflerin çoğunun yakalandığını söyleyerek kendini savundu.

Oyunların sürdürülebilirlikten sorumlu ismi David Stubbs, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada ‘Ruhu ve çoğu durumda söz verilenleri koruduk ve çevre açısından olumlu bir hatıra bırakacağız. Futboldan örnek vermek gerekirse, tüm maçları kazanmadık ama ligin şampiyonu olduk’ dedi.

Komitenin bazı çabalarının engellendiğini belirten Stubbs, doğu Londra’daki ana Olimpiyat bölgesine yakın bir yerde rüzgar türbini kurma çabalarını buna örnek olarak gösterdi. Stubbs aynı zamanda çöplüklere gönderilecek atığın büyük oranda azaltılmasına yönelik teşebbüslerin, organizatörlerin kontrolü dışındaki etkenler sebebiyle boşa çıktığını söyledi.

Örgütlerin hazırladığı rapor, oyunların yine de toplu taşıma ve doğal hayatın korunması gibi bazı alanlarda olumlu performans gösterdiğine yer verdi.

Raporu kaleme alanlardan WWF İngiltere Başkanı David Nussbaum, ‘Londra’nın çıtayı yükseltmesi ve diğer kıyaslanabilir etkinliklerle karşılaştırıldığında daha hızlı hareket etmesi bizi sevindirdi. Ancak önümüzdeki haftalarda meşaleler Londra 2012 hatırasını yaratacak olanlara ve gelecekteki oyunları düzenleyecek olanlara devredildiğinde, sürdürülebilirliğin devamına daha fazla bağlılık bekliyoruz’ dedi.

Riddlestone da, ‘Londra 2012’nin başardıkları ve aldığı derslerin ileriye taşınmasını ve 2020 Olimpiyatları için adaylar değerlendirilirken sürdürülebilirliğe bağlılığın kilit bir kriter olarak belirlenmesini isteriz’ dedi.

Fiona Harvey – The Guardian