LM Wind Power Türkiye’deki 500’üncü kanadını da üretti

Şirket Türkiye’de 2016’dan beri faaliyet gösteriyor

23 Ağustos 2019

GE Yenilenebilir Enerji işletmesi olan rüzgar türbini kanadı üreticisi LM Wind Power’ın İzmir, Bergama’da ürettiği rüzgar türbini kanadı sayısının 500’e ulaştığı açıklandı.

GE Yenilenebilir Enerji tarafından yapılan açıklamada şirketin bu yılın Nisan ayında üretim kapasitesini artırmak için 2019 yılına kadar 30 milyon dolarlık ek yatırım yapacağı, ayrıca 300 yeni personel istihdam etme kararı aldığı hatırlatıldı. Bununla birlikte halihazırda %26’sı kadın olmak üzere 450 personelin çalıştığı tesisteki istihdam rakamının 2020 yılında 700’e çıkaracağı bilgisi de verildi.

Yapılacak yatırım ile fabrika aynı zamanda GE’nin 5 MW gücündeki karasal tip rüzgar türbini Cypress platformuna monte edilecek iki parçalı kanatlar için üretime hazır hale gelecek.

Açıklamada LM Wind Power, Bergama Fabrika Müdürü Ozan Mamay’ın şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“Son iki yıl boyunca bu tesiste çalışan ekibimizin ortaya koyduğu başarıdan gurur duyuyoruz ve tesisin devamlı olarak büyüdüğünü görmekten dolayı mutluyuz. Cypress kara tipi rüzgâr teknolojisi, Türkiye’de ve dünyada elektrik maliyetlerini düşürmek için çok uygun ve biz de Bergama’daki tesislerimizde bu teknolojiye ait devrim niteliğindeki iki parçalı kanatları üretmenin heyecanını yaşıyoruz.”

Şirket Türkiye yatırımına 2016’da başlamıştı

1978 yılında Danimarka’da kurulan LM Wind Power Türkiye yatırımına 2016 yılı Temmuz ayında başlamıştı.

GE ise şirketi 2016 yılı Ekim ayında Londra merkezli girişim sermayesi şirketi Doughty Hanson’dan 1,65 milyar ABD Doları karşılığında satın almıştı.

Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Hindistan, Polonya, İspanya ve ABD gibi ülkelerde üretim tesisleri olan şirketin Türkiye’deki tesisinin resmi açılışı GE Yenilenebilir Enerji’nin satın alma işleminden sonra 2017 yılı Temmuz ayında gerçekleşmişti.

LM Wind Power geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı açıklama ile GE’nin kıyı ötesi rüzgar türbini 12 MW gücündeki Haliade-X için ürettiği 107 metre uzunluğundaki kanat ile sektörde yeni bir rekor daha kırmıştı.