Litvanya deniz üstü rüzgâr ihalesini erteledi

Yarışma 2024’ün Ocak ayında yapılması planlanıyor

11 Ekim 2023

Litvanya Enerji Bakanlığı daha önce bu yılın sonuna kadar yapılacağını açıkladığı, 700 MW kapasite hakkı için düzenlenmesi planlanan ikinci deniz üstü rüzgâr enerjisi ihalesinin ertelendiğini duyurdu.

Duyuruda ihalenin 2024 yılı Ocak ayında yapılmasının planlandığını, kesin tarihin ise yakın gelecekte belirleneceği bildirildi.

Karar 10 Ekim 2023, Salı günü Litvanya Enerji Bakanlığı tarafından deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımcıları ile çevrim içi olarak düzenlenen istişare toplantısının ardından verildi.

Bakanlığın konu ile ilgili açıklamasına göre toplantıda yatırımcılara deniz tabanında yürütülen hazırlık, rüzgâr hızı ölçümleri ile çevresel etki değerlendirme gibi alanlarda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilirken, yatırımcılar ile ihale şartları ve koşulları da tartışıldı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Litvanya Enerji Bakanı Yardımcısı Daiva Garbaliauskaitė, ekonomik koşullardaki değişiklerin dünya çapında yenilenebilir enerji sektöründeki durumu dinamik olarak değişmesine neden olduğunu, bunun da yatırımcıların planlarını etkilediğini söyledi.

Litvanya’nın 700 MW’lık kapasite hakkı için düzenlenen ilk açık deniz rüzgâr enerjisi santrali yarışması Ağustos ayında sonuçlanmış, yarışmayı Ignitis Renewables ve Ocean Winds konsorsiyumu kazanmıştı.

Litvanya son olarak Avrupa Komisyonu ikinci ihalede kazanan yatırımcılara fark sözleşmeleri yolu ile sağlanacak destek için 193 milyon Avroluk destek paketi sağlamıştı.