Liselerde de iklim değişikliği dersi verilecek

Bakan Özer dersin hazırlık çalışmalarının başladığını söyledi

4 Mayıs 2022

Millî Eğitim Bakanlığının liselerde “Çevre ve İklim Değişikliği” dersi verilmesine yönelik çalışma başlattığı açıklandı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada değerlendirmesi yer alan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ortaokullarda aynı başlıklı dersin 2022-2023 döneminde başlayacağını hatırlatırken şunları kaydetti;

“Lise düzeyinde de çevre ve iklim değişikliği eğitiminin müfredatta daha geniş yer bulması için harekete geçtik. Bu kapsamda çevre bilimi ve yönetimi öğretim programı hazırlandı. Bu programın konuları içinde atmosfer ve iklim değişikliği, biyoçeşitliliğin korunması, su ve yaşam, toprak ve yaşam yer alıyor. Seçmeli olacak bu dersin hazırlıkları sürüyor.”

MEB, “İklim Değişikliği Eylem Planı” hazırladı

Bakan Özer bununla birlikte EBA Platformu’nda çeşitli sınıf seviyelerinde çevre, iklim değişikliği ve sıfır atık konulu eğitim içeriklerine kolay erişimi sağlamak üzere “Sürdürülebilir Dünya” alanının açılacağını, ayrıca öğrencilerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dijital Platformu’na EBA üzerinden ulaşımlarının sağlanacağını da bildirdi.

Millî Eğitim Bakanlığının iklim değişikliği ile mücadeleye etkin destek vermek üzere “MEB İklim Değişikliği Eylem Planı” hazırlama çalıştayının gerçekleştirildiğini de hatırlatan Özer, Çalıştay ile Bakanlığın “İklim Değişikliği Eylem Planı taslak raporunun ortaya çıktığını ve raporun bakanlığı uzman personeli tarafından düzenlenerek ilgili görüş ve öneriler açılacağını kaydetti.

2022-2023 döneminde ortaokullarda okuyan yaklaşık 6 milyon öğrenciden 55 bin 674’ü “Çevre ve İklim Değişikliği” dersini alacak.