Lisanssız elektrik yönetmeliği taslağı karara bağlandı

EPDK Başkanı Hasan Köktaş Twitter hesabından yönetmelik taslağının kabul edildiğini duyurdu

3 Eylül 2013

Lisanssız elektrik üretimi projeleri için başvuru sürecini tekrar başlatacak yönetmelik değişikliğinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nda görüşülerek karara bağlandığı bildirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada yasal düzenlemenin 30 Ağustos 2013 Perşembe günü kurul tarafından görüşülerek karara bağlandığı ve hafta başında Resmi Gazete’ye gönderileceği bilgisini paylaştı.

Lisanssız Elekteik Üretimine ilişkin Yönetmelik (LÜY) Perşembe günü Kurulda görüşülerek karara bağlandı. Haftabaşı R. Gazeteye gönderilecek

— Hasan KÖKTAŞ (@hasankoktas) August 29, 2013

30 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu, elektrik tüketicilerinin şirket kurmadan ve lisansa tabi olmadan gerçekleştirebileceği elektrik üretim tesislerinde 500 kW’lık sınırı 1 MW’a çıkarmıştı.

EPDK tarafından 8 Mayıs 2013 tarihinde elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen bir yazı ile ise konuya ilişkin mevcut ikincil düzenlemelerde projelerde üst sınırın 500 kW olarak belirtildiği, bu nedenle ikincil mevzuat çalışmalarındaki güncellemelerin tamamlanıncaya kadar lisanssız elektrik üretimi projesi başvuruların alınmaması istenmişti.