“Lisanslı yatırımlara öncelik verilmeli”

JED Başkanı Ali Kindap lisanssız tesislere yönelik düzenlemeyi olumlu karşıladıklarını söyledi

21 Ağustos 2022

Jeotermal Enerji Derneği (JED) Başkanı Ali Kındap, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisanssız elektrik üretim tesislerinin ihtiyaç fazlası elektrik satışının sınırlandırılmasını yerinde bir karar olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Ali Kındap JED tarafından yayınlanan açıklamadaki değerlendirmesinde lisanssız elektrik üretim düzenlemesinin kendi enerjisini üretmek isteyenler için geliştirildiğini hatırlatı.

Açıklamasında lisanslı tesis sahiplerinin projelerinin elektrik üretimlerini dengelemek için ciddi maliyetlere katlandıklarının altını çizen Kındap, lisansız üreticilerin ise böyle bir maliyete katlanmadan şebekeden elektrik alma ve satma hakkına sahip olmasının ise ciddi bir eşitsizliğe neden olduğunu söyledi.

Kındap EPDK’nın 11 Ağustos 2022 tarihli yönetmelik değişikliği ile lisanssız santrallerin elektrik satışına sınırlama getirmesini de yerinde bir karar olarak gördüklerini belirtti.

Elektrik üretim düzenleme ve uygulamalarında önceliğin alt yapısı hazır, sisteme entegre olmuş lisanslı tesislerin optimum kullanılmasına verilmesi gerektiğini savunan Ali Kındap değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü;

Kendi iç ihtiyacını karşılamak için hibrit tesis kurmak isteyen lisans sahiplerine hibrit tesisin kurulacağı sahaya ve kurulu güce ilişkin sınırlandırmalar bulunuyor. Lisanssız projeler için getirilen bu imkânın lisanslı projelere tanınmaması eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi bu düzenleme ile elde edilmek istenen faydaya da ters düşüyor. Alt yapısı hazır, sisteme entegre olmuş lisanslı tesislerin optimum kullanılmasına yönelik düzenleme ve uygulamaların yapılması öncelikli olmalı ve bu piyasanın temelini oluşturmalı. Mevcut tesislerin kapasite artışına izin verilmesi, verimli kullanılabilmesi, hibrit projelerde uygulanan mevzuat süreçlerinin kolaylaştırılması sektörün geleceği açısından oldukça önemli.