Limak ve Bilgin Peri Suyu HES’leri İçin Finansman Sağladı

Limak ve Bilgin Grubu ortaklığı Darenhes Elektrik Üretimi A.Ş.’nin Tatar ve Pembelik HES’leri için finansman sağladığı açıklandı.

22 Haziran 2011

Limak ve Bilgin Grubu’nun yüzde 50 ortaklıkları ile kurulan Darenhes Elektrik Üretimi A.Ş.’nin Tatar ve Pembelik HES için İş Bankası, TSKB, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası konsorsiyumu ile kredi sözleşmesi imzalayacağı açıklandı.

Şirketlerden yapılan ortak açıklamada finansmanın Fırat Nehri’nin kolu olan Elazığ ve Tunceli il sınırları arasında bulunan Peri Suyu üzerinde inşa edilen Tatar ve Pembelik HES’leri projelerinde kullanılacağı belirtildi.

Sağlanan finansman ile ilgili sözleşme ise 23 Haziran’da konsorsiyum yetkilileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Darenhes Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, Bilgin Enerji Yatırım Holding ve Darenhes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vehbi Bilgin’in katılımı ile Swissotel İstanbul’da saat 10:00’da yapılacak törende imzalanacak.