Limak Siirt’te öğrencilere baraj güvenliği eğitimi verdi

Geçen yıl bölgede yaşanan kazada üçü çocuk altı kişi boğularak can vermişti

5 Haziran 2015

Limak’ın Siirt’te 3.000’den fazla ilköğretim öğrencisine baraj ve akarsu güvenliği eğitimi verdiği bildirildi.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada Botan Çayı üzerinde yer alan 280 MW gücündeki Alkumru ve 46 MW gücündeki Kirazlık hidroelektrik santrallerinin Limak tarafından işletildiği hatırlatılırken, çalışmanın Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamaya göre ilköğretim 3’ncü ve 4’ncü sınıf öğrencilerini kapsayan eğitimlerde elektrik üretimi sırasında nehir yataklarında oluşabilecek su seviyesi farklılığı konusunda bilgiler verilerek bu alanlarda uyulması gereken kurallar anlatıldı.

Limak’ın bu çalışma aracılığı ile barajların kurulu olduğu nehir yataklarında vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayacak güvenlik tedbirlerine ilişkin olarak, çoçuklar ve onların aracılığı ile ailelerin bilinçlendirilmesini hedeflediği de yine açıklamada yer alan ifadeler arasındaydı.

Geçen yıl üçü çocuk altı kişi baraj sularında boğularak can vermişti

24 Ağustos 2014 tarihinde Alkumru Barajı ve hidroelektrik santralinin kapaklarının açılması sonucunda aniden yükselen su seviyesi Botan Çayı kıyısında aileleri ile piknik yapan 6 yaşındaki Şevval Parlaküşer, 8 yaşındaki Betül Parlaküşer, 10 yaşındaki Semanur Parlaküşer ile Osman Parlaküşer, Fikret Tente ve Ahmet Tente’nin hayatlarını kaybetmesine neden olmuştu.

Şirket tarafından kaza sonrası yapılan açıklamada ölümlerin gerçekleştiği bölgenin vatandaşların girmesi yasak olduğu bir alan olduğu, bölgede birçok uyarı levhasının bulunduğu ayrıca kazanın siren ve anonslarla uyarılar yapılmasına rağmen gerçekleştiği ifade edilmişti.

Kazadan sonra bölgede incelemelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan raporda ise bölgedeki sesli uyarı sisteminin ve yazılı uyarı levhalarının yetersiz olduğu tespiti yapılmıştı.

Raporda kazanın sebebi olarak ise TEİAŞ Bölge Müdürlüğü’nün hidroelektrik santrallerinden belirli bir zamanda elektrik alacağı bildirisini elektronik ortamda paylaşması sonrasında santraldeki dört türbinin de aynı anda devreye alınması için kapakların kademeli olarak değil bir seferde açılmış olması gösterilmişti.

Alkumru HES 2011’de 3 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu

Alkumru HES faaliyeti nedeni ile aniden yükselen baraj suları 2011 yılında da yine Botan Çayı’nda 3 kişi hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Bu kaza sonrası açılan davadaki bilirkişi raporunda Limak yeterli güvenlik önlemlerini almamak ile suçlanmıştı. Raporda bölgedeki uyarı levhalarının yetersiz olduğu, ani su salımları halinde helikopterler ile de uyarı yapılması, elektrik üretimine kademeli olarak geçilmesi gereği ve piknikçilerin bölgeye girmesinin engellenmesi gerektiği, bu uygulamaların yapılmaması halinde ise yetkililerin birinci derecede kusurlu kabul edilmesi gerektiği ifadeleri yer almıştı.

Mahkeme bu kazadan dolayı Limak yönetim kurulu üyesi Sezai Bacaksız ve İşletme Müdürü Kasım Eren hakkında 5’er yıllık hapis cezası vermişti. Dava Yargıtay aşamasında bulunuyor.