Lima kararları Türkiye’nin iklim mücadelesindeki imkanlarını artıracak

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Lima kararları ile Türkiye’nin gelişmiş ülkelerden finans, teknoloji transferi ve kapasite geliştirme desteği sağlayacağını söyledi

18 Aralık 2014

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Peru’nun başkenti Lima’da gerçekleştirilen ve Cumartesi günü tamamlanan COP 20 toplantıları hakkında bir açıklama yayınladı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılın açıklamada müzakerelerde temel olarak 2015 yılında Paris’te imzalanması planlanan, Kyoto Sözleşmesi’nin yerine geçecek, yeni anlaşmanın unsurları ile anlaşmada yer alacak ulusal katkılar üzerinde odaklanıldığı bildirildi.

Açıklamada toplantıda kabul edilen kararlar ile Türkiye’nin en azından 2020 yılına kadar gelişmiş ülkelerden finans, teknoloji transferi ve kapasite geliştirme desteği sağlamasının önünün açıldığı ifade edildi.

Lima sözleşmesi ile 2015 Aralık ayında Paris’te imzalanması planan yeni anlaşmanın taslak dökümanına ilişkin çalışmaların da 2015 yılı Mayıs ayına kadar tamamlanması ve ülkelerin kendi ulusal koşullarına göre belirleyecekleri katkılarını şeffaf bir şekilde en geç 1 Ekim 2015 tarihine kadar İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryasına iletmeleri hükmü de getirildiği bildirildi.