LED aydınlatmaları ile 600 milyon TL’lik tasarruf mümkün

Enerji Bakanı Taner Yıldız, enerji verimliliği çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi

6 Temmuz 2013

Enerji Bakanlığı’nın Türkiye’de LED uygulamalarını yaygınlaştırma hedefinin olduğunu ifade eden Bakan Yıldız bu amaçla çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

LED yatırımcıları ile elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştiği bölgelerdeki dağıtım şirketlerini uygun bir finansman modeli ile bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Bakan Yıldız LED yatırımcılarının konuya ilişkin 2-3 finansman modeli üzerinde durduğunu belirtirken, Türkiye’de LED satmak isteyen yatırımcıları üretime yönelttiklerini, ayrıca seri üretim safhasına geçme aşamasına gelmiş fabrikaların olduğu bilgisini verdi. Taner Yıldız ayrıca Türkiye’nin 2023 yılına bütün armatürlerini değiştirmiş ve bunların finansman ve amortismanlarını tamamlamış olarak gireceğini ifade etti.

Kamunun enerji yalıtımını tavsiye edebilmesi için öncelikle kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini ve 150 kadar kamu binasında gerçekleştirilecek yalıtım çalışması ile 45 milyon liralık enerji tasarrufu sağlanabileceğini kaydeden Bakan Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binamızda yaptığımız çalışmada yaklaşık yüzde 46’lık bir verim elde edildi. Bunu elde etmek için camların çift cam olması, duvarlarda da yalıtım yapılması şartı var. Yuvarlak bir hesapla yarı yarıya tasarruf ettiğiniz bir işlem, aslında yatırımcı için de, kamu için de, özel sektör kullanıcıları için de karlı olacak”