Kyocera 2,3 MW’lık yüzer santralini devreye aldı

Şirket şimdiye kadar 3 yüzer santrali devreye aldı

11 Haziran 2015

Japonya’da yeni bir yüzer güneş elektriği santrali projesinin tamamlandığı ve Haziran ayı başı itibari ile ticari elektrik üretimine başlayacağı bildirildi.

Japon güneş modülü üreticisi Kyocera ile finans kuruluşu Century Tokyo Leasing ortak girişimi olan Kyocera TCL Solar tarafından gerçekleştirilen proje 2,3 MW kurulu gücünde.

Santralin yıllık 2.680 megavat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor. Bu rakam ortalama olarak Japonya’daki 820 Türkiye’deki 1,780 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk geliyor.

2012 yılı Ağustos ayında kurulan Kyocera TCL Solar geçen ay da yine Hyogo şehrinde 1,7 ve 1,2 MW gücünde iki yüzer güneş elektriği santralini devreye almıştı. Şirket halihazırda Japonya’nın Chiba şehrindeki bir baraj gölü üzerinde 13,4 MW gücünde olacak diğer bir projenin inşa çalışmalarını yürütüyor.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada su yüzeyinde kurulan güneş elektriği santrallerinin suyun soğutma etkisi sayesinde zemine monte ve çatı üstü sistemlere göre çok daha etkili olduğu, yarattığı gölge ile de kurulduğu bölgelerdeki yosun oluşumunu engellediği bildirildi.

Santraller tayfunlar gibi aşırı iklim olaylarına karşı dayanabilecek seviyede inşa edilirken, yüzer platformlar aşınmaya dayanıklı yüzde 100 geri dönüştürülebilir yüksek yoğunluklu polietilen maddeden üretildi.

* Bu haber ilk olarak Güneş Elektriği tarafından yayınlanmıştır.