Kuzey Denizine Yenilenebilir Enerji İçin Dev Ağ Kuruluyor

Dokuz Avrupa ülkesinin yenilenebilir enerjinin iletimi için yeni bir enerji ağı kuracağıı açıklandı

11 Ocak 2010

Dokuz avrupa ülkesi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi taşımak ve ülke şebekelerine ulaştırabilmek için Kuzey Denizi altına binlerce kilometrelik kablolardan oluşan dev bir enerji ağı oluşturmayı kararlaştırdı. 10 yıl sürmesi ve 30 milyar avro’ya malolması beklenen proje ile Alman ve İngiltere kıyılarında bulunan ve sürekli artan offshore rüzgar tarlalarının, Belçika ve Danimarka kıyılarında inşa edilecek dalga enerjisi santrallerinin ve Norveç’in hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjinin tek bir ağa verilmesi sağlanacak.

Almanya, İngiltere, Fransa, Danimarka, İsveç, Hollanda, Belçika, İrlanda ve Lüksemburg’un dahil olduğu projenin 10 yıl sürmesi ve 30 milyar avro’ya malolması bekleniyor.

Proje hakkında açıklama yapan Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Rainer Bruderle offshore rüzgar enerjisi üretimi konusunda iddialı çalışmaları olan Almanya’nın, bu rüzgar tarlalarında ürettiği enerjinin tüketicilere ulaştırılmasının hayati önemi olduğunu, bu yüzden Almanya’nın offshore rüzgar projelerini çok daha başarılı kılacak bu projeye çok önem verdiğini ifade etti.

Bruderle ayrıca proje fikrinin Alman, Fransız ve Benelüks temsilcilerinin enerji konularındaki görüşmeleri sırasında ortaya çıktığını geçen yıl İrlanda’da bu proje ile ilgili ilk görüşmelerin düzenlendiğini, Şubat ayında projeye dahil olacak ülkelerin resmi temsilcilerinin katılacağı bir toplantı düzenleneceğini ve yıl sonuna kadar anlaşma metni üzerinde mutabakat sağlanacağını tahmin ettiğini belirtti.

Projenin finansmanının büyük oranda enerji firmaları tarafından karşılanacağı fakat hangi firmaların ne düzeyde projeye dahil olacağının belli olmadığı belirtiliyor.