Kurumsal salım rakamları belirsizliğini koruyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma dünyanın en büyük 800 şirketinden yalnızca BASF’ın sera gazı salımını tam olarak ölçtüğünü ortaya koyuyor

17 Mayıs 2013

Tüm dünyada sera gazı salımlarına yönelik toplumsal ve kurumsal farkındalıkların artmasına rağmen İngiltere’de yapılan bir çalışma küresel iş dünyasının henüz bu konuda yeterli noktada olmadığına dikkat çekiyor.

Londra merkezli, kar amacı gütmeyen Çevresel Yatırım Organizasyonu  (Environmental Investment Organisation – EIO)  adlı kuruluşun çalışması dünyadaki en büyük 800 şirketin yalnızca yüzde 37’sinin iş süreçlerinde ortaya çıkan salımları kamuoyu ile paylaştığını ve yalnızca yüzde 21’nin bu bilgileri dış denetime tabi tuttuğunu ortaya koyuyor.

Kuruluş çalışmasındaki verileri bu şirketlerin kamuoyuna yaptığı açıklamalara dayandırırken, kuruluşun üst yöneticisi Sam Gill konu ile ilgili açıklamasında bu ölçümlerde şirketlerin dolaylı işlemlerinden de kaynaklanan salımlarının dahil edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Gill şirketlerin toplam sera gazı salımlarında ağırlığın bu sınıflandırmada olduğunu söylerken bunların ölçülemiyor olmasının yalnızca şirketler açısından risk oluşturmasının dışında aynı zamanda kurumsal sera gazı salımları resminin tamamının görülememesine neden olduğunu ifade etti.

EIO tarafından yapılan çalışmaya göre dünyada yalnızca tek bir şirket; Alman Kimyasal Ürünler Üreticisi BASF, değer zincirinde yer alan fakat sahibi olmadığı veya doğrudan kontrol etmediği kaynakların yol açtığı sera gazı salımlarını da ölçerek karbon ayak izini tam olarak ortaya koyabiliyor.

Sıralamaya göre 800 şirketten yalnızca 164’ü bu verileri tam, kamuya açık ve denetlenmiş şekilde paylaşırken bu şirketler arasında Siemens, Vodafone, Google, Danone, Sony, Dell gibi şirketler bulunuyor.

Sıralamada Türkiye’den Akbank 382. , Garanti Bankası 387. ve Anadolu Efes ise 422. sıralarda yer alırken, her üç şirket de sera gazı salımını kamuya açıklamış fakat açıkladığı bilgileri eksik veya dış denetimden geçirmemiş olan şirketler grubunda sıralandı.

Çalışmada yer alan bazı şirketlerin sıralamadaki konumları ise şu şekilde; Google 34, Coca Cola 57, BMW 61, General Motors 80, Iberdrola 109, Total 118, Chevron 119, Exxon Mobil 121, Facebook 136, Microsoft 181, IBM 187, Procter&Gamble 209, GE 235, Gazprom 276, Nestle  419, Unilever 432, Schneider Electric 469, Starbucks 477, BP 502, Yahoo 577.

Bununla birlikte sıralamada birinci olarak yer alan Alman Kimyasal Ürünler Üreticisi BASF, 2012 yılı sonu itibari ile dünya çapında 110 bin üzerinde çalışanı ile faaliyet gösteriyor.

Şirketin 1880 yılında ilk satışını yaptığı Türkiye’de 6 üretim tesisi bulunurken bu tesislerden Dilovası Fabrikası Yönetim Merkezi LEED Gold, Gebze’deki Yapı Kimyasalları Lojistik ve Teknik Geliştirme Merkezi binası ise LEED Platinium sertifikalarına sahip.

Sıralamanın tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.