Küresel Rüzgar Enerjisi Pazarında Beklentiler Yüksek

4 Ekim 2010

Belçika merkezli Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi ( Global Wind Energy Council – GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer katıldığı bir etkinlikte GWEC’in 2010 yılı sonu itibari ile dünyada kurulu rüzgar enerjisi gücünün bir önceki yıla göre 40 GW artarak toplamda 200 GW’ı aşacağını söyledi.

Sawyer sözlerinin devamında ABD pazarında küresel finansal krizin en yoğun olarak yaşandığı dönemlerde düşen siparişler ve gerileyen yatırımların nedeni ile bu yıl daralma yaşanmasına rağmen özellikle Çin son yıllarda gösterdiği hızlı büyümeyi devam ettirirken Avrupa pazarında ise büyüme kararlı bir şekilde devam edecek.

Sawyer’a göre ekonomik iyileşmeye bağlı olarak küresel rüzgar enerjisi pazarındaki büyüme devam edecek. Rüzgar enerjisinde rekabaetin arttıkça Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarının dışına da büyüme taşıyor. Büyümenin nerdeyse yarısı gelişmekte olan ülkelerde özellikle Latin Amerika, Kuzey ve Sahra altı ülkelerde oluyor.

GWEC’in öngörülerine göre rüzgar enerjisi pazarı 2010-2014 yılları arasında hızlı büyümesini devam ettirerek 2014’te 400 GW lık toplam kurulu güce ulaşacak.