Küresel ısınma Londra-New York uçuşlarının süresini uzatacak

İklim değişikliğinin havacılık sektörü üzerinde de etkili olacağı iddia edildi

23 Şubat 2016

İklim değişikliğinin uçak yolculuklarının süresi üzerinde de etkili olduğu ve bu etkinin çok daha belirgin hale gelebileceği iddia edildi.

Environmental Research Letters adlı dergide yayınlanan bir çalışmaya göre iklim değişikliğine bağlı olarak hava sıcaklıklarında yaşanan artışlar, rüzgar hızlarının değişmesine, hava türbülanslarının daha yoğun olarak yaşanmasına ve uçakların kalkışları sırasında kanatlardaki kaldırma kuvvetinin azalmasına neden oluyor.

Çalışmada kullanılan modele göre atmosferdeki karbondioksit oranının birkaç on yıl içinde iki kat artması bu etkenlere bağlı olarak Londra-New York  arasındaki uçuşlarda uçuş sürelerini ortalama olarak gidiş yönünde 5 dakika 18 saniye artıracak iken, dönüş yönünde ise 4 dakika düşürecek.

Bir uçak için gidiş-dönüşte toplam uçuş süresinin 1 dakika 18 saniye artmasına neden olacak bu değişim, havacılık teknolojilerinin ve uçuş sayılarının sabit kalacağı varsayımı halinde iki şehir arasındaki toplam uçuş sürelerinde yıllık 2.000 saatlik artış yaşanmasına neden olacak.

Bu artış ise bu uçuşlardan kaynaklı yıllık yakıt tüketiminin toplamda 33 milyon litre, karbondioksit salımlarının ise 70 milyon ton artmasına yol açacak.