Kuraklık fosil yakıtların payını 8 puan artırdı

Ekosfer Derneği elektrik üretiminde iklim krizine neden olan fosil yakıtların payının arttığına dikkat çekti

15 Şubat 2022

Ekosfer Derneği yayınladığı bir açıklama ile Türkiye’nin 2021 yılı elektrik üretimindeki fosil yakıtların payının artış gösterdiğine dikkat çekti.

Dernek Türkiye Elektrik İletim A.Ş. verilerine göre Türkiye’nin 2021 yılı elektrik üretiminin 2020’ye göre %8 oranında artış ile 331 milyar kilovat-saat olarak gerçekleştiği bildirildi.

Açıklamada geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklığın, rüzgâr ve güneşteki üretim artışına karşın toplam üretimdeki fosil yakıt payının %58 seviyesinden %64’e yükselmesine, hidroelektrik dahil tüm yenilenebilir enerji kaynaklı üretimin payının ise %40 seviyesinden % 33’e gerilemesine neden olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye’nin “net sıfır emisyon” gibi iddialı hedeflere ulaşmak için başta kömür olmak üzere fosil yakıtların elektrik üretiminden büyük ölçüde çıkarması gerektiği ifade edilen açıklamada bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarının birbirlerini destekleyecek şekilde sisteme entegre edilmesinin, %100 yenilenebilir enerji hedefi için ise günlük politikalara ile değil uzun vadeli plan ve hedeflerin belirlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.