“Kuraklık da mücbir sebep olarak kabul edilmeli”

GÜYAD Başkanı Cem Özkök kuraklığın hidroelektrik santrallerdeki üretimin ciddi şekilde gerilemesine neden olduğunu söyledi

2 Temmuz 2021

Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök bir grup enerji muhabiri ile bir araya geldiği sohbet toplantısında sektörün gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Cem Özkök konuşmasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de son 40 yılın en sıcak ve kurak yılının yaşandığına, son 4 yıldaki yağış ortalamalarının ise son 100 yılın en düşük seviyesine gerilediği bilgilerini paylaşırken, kuraklığı en zararlı ve en az anlaşılan doğal afetlerden biri olarak niteledi.

Yaşanan kuraklığın hidroelektrik santrallerin elektrik üretimlerinde çok ciddi düşüşler yaşanmasına neden olduğuna dikkat çeken Özkök, iklim krizi yüzünden gelecekte de benzer dönemler yaşanacağının altını çizdi.

Bu gibi senelerin “Kurak Yıl” olarak nitelendirilerek, kamu tarafından pandemide olduğu gibi mücbir sebep olarak kabul edilmesi ve birtakım kolaylıklar getirilmesi gerektiğini savunan Cem Özkök Cumhurbaşkanı Kararı ile getirilebilecek kolaylıklar için önerilerini ise bu yıllarda sistem kullanım bedellerinin belli bir indirim oranı ile uygulanabilmesi, DSİ ile imzalanmış su kullanım anlaşmalarında günün şartlarına uygun revizyon, vergi oranlarında indirim, harç ve benzeri ödenekler ile kamusal kiralarda indirime gidilmesi şeklinde sıraladı.

YEKA GES-3 projelerin yapılabilir seviyeye gelmesi gecikebilir

Konuşmasında geçtiğimiz haftalarda tamamlanan YEKA GES-3 yarışmalarına da değinen GÜYAD Başkanı Özkök yarışmaların çok düşük fiyatlarla sonuçlanmasının projelerin finansal olarak yapılabilir seviyeye gelerek, hayata geçme sürecini uzatacağı öngörüsünde bulundu.

Özkök bu süreci uzatacak faktörleri ise mevcut finansal koşullar, ekonomik dalgalanmalar ve emtia fiyatlarında son dönemde yaşanan ani yükselişler olarak sıraladı.

Cem Özkök Haziran ayı sonu itibarıyla 7.154 MW’a ulaşmış Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücünün 10 bin MW seviyesinin 2023’ün ikinci yarısında aşabileceğini de sözlerine ekledi.