Küçükköy GES için ÇED süreci başladı

Lisansslı proje RES Anatolia tarafından geliştirilecek

23 Kasım 2016

RES Anatolia şirketi tarafından gerçekleştirilecek Küçükköy lisansslı güneş enerjisi santrali projesinin çevresel etki değerlendirme sürecinin başladığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde yer alan bilgilere göre Antalya’nın Korkuteli ilçesinde gerçekleştirilecek proje için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme Projesi Başvuru Dosyası halk görüşüne açılmış durumda ve proje için 8 Aralık 2016 tarihinde Halkın Katılımı toplantısı düzenlenecek.

RES Anatolia 29 Ocak 2015 tarihinde lisansslı güneş enerjisi santrali yatırımları için gerçekleştirilen yarışmada Küçükköy GES projesi için 18,61 MW’lık kapasite hakkını MW başına 1.503.303 TL olmak üzere toplamda 27.970.886 TL’lik katkı payı teklifi ile kazanmıştı.

Şirketin internet sitesindeki bilgilere göre RES Anatolia Adana ve Erzurum’da toplam güçleri 17 MW olacak 3 ayrı güneş enerjisi projesinin daha inşa çalışmalarını devam ettiriyor.

Bununla birlikte şirketin Türkiye’deki rüzgar ve güneş enerjisi proje portföyü ise 2.000 MW’ın üzerinde.

1982 yılında kurulan RES’in dünyanın 16 ayrı ülkesinde gerçekleştirdiği yenilenebilir enerji projelerinin toplam gücü ise 10 GW’ı aşmış durumda.