“Kriz temiz enerji için tarihi dönüm noktası olabilir”

Fatih Birol, yaşanan krizde temiz enerji politikalarının payının olmadığını söyledi

31 Ağustos 2022

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Avrupa ülkelerinin yaşadığı enerji krizinde, temiz enerjilere geçişe yönelik politikaların sorumluluğu olmadığını vurguladı.

Fatih Birol Norveç’in Stavanger kentinde 30 Ağustos 2022 günü başlayan ONS 2022 Konferansı açılışında yaptığı konuşmada gerçek durumun tam tersi olduğunu da sözlerine ekledi.

Birol konuşmasında yaşanan kriz dolayısı ile kıtadaki politika yapıcılar ile olan görüşmelerinde, bu kişilerin yaşanmakta olan krizin temiz enerji seçeneklerinin zorlanmış olmasından dolayı yakınmadıklarını, gerçek durumun bunun tam tersi olduğunu ve aynı kişilerin doğru zamanda temiz enerji seçeneklerini yeterince zorlamamış olmaktan şikayet ettiklerini söyledi.

Şu an yaşanan krizin Rusya’nın Avrupa’ya yaptığı doğal gaz ihracatını %75 oranında kısmasının, kıtada yıllardır görülmeyen düzeyde bir kuraklık ile Fransa’daki nükleer enerji santrallerinin yarısının devre dışı kalması gibi faktörlerin bir araya gelmesi ile ortaya çıktığına dikkat çeken Birol, bu krizin temiz enerji seçeneklerinin zorlanması ile ilgisi olmadığının görüleceğini kaydetti.

Fatih Birol sözlerinin devamında ise yaşanan bu krizin temiz enerji teknolojilerine yönelik çabaları hızlandırmak adına tarihi bir dönüm noktası olabileceğini de sözlerine ekledi.