Kovid-19 yerli kömür üretimini geriletti

Ekosfer Derneği’ne göre kömürün yenilenebilir enerji kaynakları karşısındaki “güvenilir liman” algısının değişti

24 Eylül 2021

Ekosfer Derneği yayınladığı bir açıklama ile Türkiye’deki yerli kömür üretiminin Kovid-19 salgını etkisi ile önemli oranda gerilediğine dikkat çekti.

Dernek tarafından yapılan açıklamada Türkiye Kömür İşletmeleri’nin “Kömür (Linyit) Sektör Raporu” çalışmasındaki verilere göre 2019 yılında 83 milyon tonu geçen Türkiye’deki linyit üretiminin, 2020 yılında %25 oranında düşerek 63 milyon tona, taş kömürü üretiminin de 1 milyon 206 bin ton seviyesinden 1 milyon 65 bin tona düştüğü belirtildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Ekosfer Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Analisti Özgür Gürbüz, salgınla birlikte elektrik üretiminde doğalgazın ve ithal kömürün payının arttığına, yerli kömürle çalışan santralların payının ise azaldığına dikkat çekti. Gürbüz şunları kaydetti;

“Yerli kömür üretiminin salgından ciddi şekilde etkilendiği görülüyor. Bu da kömür üretimi konusundaki belirsizliklere bir yenisini ekliyor.

Yerli kömür için görmezden gelinen çevresel sorunlar ve iklim krizi, dönüp dolaşıp ithal kömür ve doğalgaza yarıyor. Doğalgaza ödediğimiz paradan şikayet ediyoruz ama çok yakında ithal kömüre de aynı miktarlarda ödeme yapmaya başlayacağız.

Türkiye’de 10 yıl önce ithal edilen kömürün yalnızca %20’si kömürlü termik santrallerde elektrik üretimi için kullanılırken, bu oran 2020’de %50 düzeyine ulaştı.

Elektrik üretiminde yerli kömürün payı %12 iken, bu oran ithal kömürde ise %20.

Termik santralların üretiminin çevresel eksiklikler ve itirazlar nedeniyle durdurulması, kömürün yenilenebilir enerji karşısında ekonomik açıdan pahalı kalması, salgın, kaza gibi nedenlerden dolayı üretimde yaşanan dalgalanmalar, kömürün güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları karşısındaki “güvenilir liman” algısını değiştirdi.”